DSC_0647

Na najstarszej łódzkiej nekropolii przy ul. Ogrodowej, Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem po raz siedemnasty zorganizowało kwestę, celem zebrania funduszy na renowację zabytkowych pomników i nagrobków.

Od 1995 roku, cyklicznie pierwszego listopada, prowadzona jest kwesta na rzecz ratowania zabytków Cmentarza. Od tej pory uratowano i odnowiono już ponad sto obiektów.

Kwestę zainicjował przed laty nieżyjący już nestor łódzkich przewodników Stanisław Łukawski wraz z łódzkim ośrodkiem TVP. Dotąd, dzięki zaangażowaniu w kwestę łodzian, licznie odwiedzających nekropolię w Dniu Wszystkich Świętych – zebrano w sumie niemal 800 tys. PLN Pieniądze te, w połączeniu ze środkami samorządowymi, pozwoliły na odrestaurowanie już 101 zabytków nekropolii.

Ubiegłoroczna kwesta była zdecydowanie rekordowa, zaś za zebrane nieco ponad 92 tys. PLN udało się odrestaurować osiem zabytkowych pomników nagrobnych znajdujących się na wszystkich trzech częściach cmentarza (katolickiej, ewangelickiej i prawosławnej).

DSC_0683

W roku 2009 powstał film dokumentalny Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni w reżyserii Andrzeja B. Czuldy. Produkcja opowiadała nie tylko o Cmentarzu Starym, historii Łodzi ale i o  najwybitniejszych postaciach tworzących miasto w okresie rozkwitu przemysłu włókienniczego.

(Tekst na podst. mat. prasowych)

Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_7234
Inauguracja projektu trwałego zaznaczania granic Litzmannstadt Getto (foto)
Remont Muzeum Kinematografii (foto)
mosirlodz
Baseny odkryte w Łodzi – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*