Kwartet Czterech Kultur w Towarzystwie Kredytowym (foto)

DSC_3790

Muzyka łagodzi obyczaje. Na płaszczyźnie dźwięku udało się przedstawicielom czterech kultur odnaleźć wspólny, niezwykle ekspresyjny język porozumienia. W  estetycznej oprawie zabytkowych wnętrz Towarzystwa Kredytowego rozbrzmiały wyjątkowe kwartety związanych z łodzią czterech kompozytorów.

Czterech kompozytorów związanych z czterema kulturami. Zaproponowany zestaw reprezentuje czwórkę bardzo interesujących kompozytorów XX wieku, których losy wzajemnie się uzupełniają i pokazują w szerokim planie zagrożenia XX wieku (nazizm, komunizm) na tle problemu żydowskiego. Rodzina Tansmana pochodziła z Rosji, przybyła do Łodzi, gdzie urodził się przyszły kompozytor. Weinberg całe dorosłe życie spędził w Moskwie, ale uważał się za Polaka. Schulhoff był Żydem pochodzenia niemieckiego, urodził się jednak w Pradze. Bacewicz to Polka urodzona w wielokulturowej Łodzi.

Towarzystwo Kredytowe to Obiekt będący jednym z najważniejszych zabytków pofabrycznego miasta, po renowacji zyskał zupełnie nowe funkcje. Eklektyczne XIX – wieczne wnętrza zachwycają artystów, turystów i samych mieszkańców Łodzi. Budynek otrzymał tytuł Najlepszego Wnętrza 2011 Roku.

Twórcy chętnie organizują tutaj swoje wernisaże, fotografowie realizują sesje zdjęciowe. Przy Pomorskiej 21 odbywają się również liczne wydarzenia kulturalne, imprezy towarzyszące łódzkim festiwalom. To idealna przestrzeń zarówno wystawiennicza, jak i bankietowa, stworzona z myślą o Łodzi i jej mieszkańcach.

Kwartet Czterech Kultur to również wstępny etap projektu planowanego na lata 2013-2014, gdzie profesjonalni muzycy reprezentujący cztery kultury współtworzące Łódź stworzą (przygotują i poprowadzą) Orkiestrę Czterech Kultur złożoną ze studentów z europejskich uczelni muzycznych. W tym roku zaczniemy od kwartetu złożonego z muzyków z Polski, Rosji, Niemiec i Izraela. Zagrają tutorzy – muzycy reprezentujący cztery kraje. Będą razem przez tydzień w łodzi pracować i zaprezentują dwa koncerty – w wyjątkowych przestrzeniach.

ARTYŚCI
Maciej Łabęcki – I skrzypce ( Łódź)
Max Simon – II skrzypce (Berlin)
Yuval Gotlibovich – altówka (Izrael)
Konstantin Manayev – wiolonczela (Rosja)

REPERTUAR
Aleksander Tansman – V Kwartet smyczkowy
Erwin Schulhoff  – I Kwartet smyczkowy
Grażyna Bacewicz  – III Kwartet smyczkowy
Mieczysław Weinberg – II Kwartet smyczkowy

(Tekst na podst. mat prasowych)

Więcej o Łodzi Czterech Kultur na Plastrze Łódzkim!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *