Ścieżka kulturalno-literacka, jak co roku, stanowić będzie integralną część Igrzysk Wolności, dlatego jeśli właśnie na te spotkania czekacie szczególnie – sprawdźcie, z kim będziecie mieli szansę spotkać się podczas wydarzenia już we wrześniu – na żywo lub online! Jednocześnie przypominamy, iż nadchodząca edycja odbędzie się w dniach 10-12 września 2021 w Łodzi, a towarzyszącym jej hasłem będzie „Nowa umowa społeczna”.

Zaproszeni goście:

Jakub Żulczyk (ur. 1983) – prozaik i scenarzysta. Autor bestsellerowej powieści Ślepnąc od świateł (wydanej również w Wielkiej Brytanii), która w Polsce sprzedała się w ponad 300 tysiącach egzemplarzy, oraz współscenarzysta serialu HBO na jej podstawie, który okazał się największym sukcesem polskiej telewizji ostatnich lat. Zadebiutował w 2006 roku powieścią Zrób mi jakąś krzywdę. Pomysłodawca, współautor i współscenarzysta serialowego hitu ,,Belfer” (Canal Plus). W 2017 roku ukazała się jego książka Wzgórze psów, za którą otrzymał Warszawską Nagrodę Literacką oraz Wawrzyn Warmii i Mazur. Współpracował jako autor z TR Warszawa i WTW Wrocław. Powieść Czarne słońce, która miała premierę w listopadzie 2019 roku, wzbudziła ogromne kontrowersje wśród krytyki i czytelników, potwierdzając tylko status pisarza jako twórcy bezkompromisowego i eksperymentującego z różnymi środkami wyrazu.

Manuela Gretkowska – autorka ponad 30 książek, scenarzystka. Urodzona w 1964 w Łodzi, na Bałutach. Twórczyni Partii Kobiet – 2006. Absolwentka filozofii na UJ, antropologii na Wyższej Szkole Nauk Społecznych, Paryż. Roczny pobyt jako visiting scholar na uniwersytecie w Berkeley – 2015.

Marta Niedźwiecka – filolożka, psycholożka kliniczna, pracuje terapeutycznie z seksualnością i relacjami intymnymi. Propaguje świadomą seksualność i troskę o zdrowie psychiczne, min. poprzez książkę „Slow Sex – uwolnij miłość” oraz podkast „O Zmierzchu”. Uważa, że nasza cywilizacja jest nie do uratowania, ale nie można przestać się starać .

Radek Rak – pisarz i czynny lekarz weterynarii. Mieszka w Krakowie. Za swoją trzecią powieść, „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” otrzymał w 2020r. Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego, Nagrodę Nowej Fantastyki, Nagrodę „Śląkfa” oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia.

Anna Gacek – d ziennikarka zajmująca się popkulturą, radiowiec, autorka podcastów. Przed 19 lat pracowała w radiowej Trójce, w której prowadziła autorskie audycje muzyczne, w tym – przez ponad dekadę – W Tonacji Trójki wspólnie z Wojciechem Mannem. Przeprowadziła ponad tysiąc wywiadów z czołowymi postaciami światowej i polskiej kultury, relacjonowała największe i najważniejsze światowe imprezy muzyczne, od kilkunastu lat współpracuje z Off Festivalem i Męskim Graniem. W Audiotece prowadzi cykl wywiadów Rzeczy ulubione. Jesienią premiera jej nowego autorskiego projektu, największego w dotychczasowej karierze.

Dorota Kotas – pisarka. Autorka Pustostanów (2019). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada. W kwietniu nakładem wydawnictwa Cyranka ukazała się jej druga książka Cukry (2021).

Mira Marcinów – pisarka, filozofka i psycholożka. Laureatka Paszportu „Polityki” 2020 w dziedzinie literatura. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Prezeska Fundacji IFiS PAN, współzałożycielka i kierowniczka (2019 – 2021) Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej. Doktorat z psychologii obroniła na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka książek: „Na krawędzi wolności. Szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego” (2012), „Niezabliźniona rana Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy” (wraz z B. Dobroczyńskim, 2018), „Historia polskiego szaleństwa” (2017; drugie wydanie poprawione 2021) oraz prozy „Bezmatek” (2020). Nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej (2019), Nagrody Naukowej „Polityki” (2019), Olśnień Onetu (2021) i Odkryć Empiku (2021). Laureatka stypendium naukowego dla wybitnych młodych naukowców (2018). Zajmuje się historią psychopatologii i psychiatrią komputacyjną oraz teorią szaleństwa, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dziedzictwa.

Katarzyna Wężyk – publicystka „Gazety Wyborczej”, autorka książek: Kanada. Ulubiony kraj świata i Aborcja jest.

Anna Ciarkowska – pisarka, literaturoznawczyni, apostatka. Na co dzień pracuje na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka „Chłopców, których kocham” i „Pestek”. W maju 2021 r. ukazała się jej powieść „Dewocje”.

Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, autor m.in książek “Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013) i „Co robić przed końcem świata” (2021). Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii i psychoterapii. Eseje, wiersze i opowiadania publikował w wielu pismach. Od marca 2016 związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi m. in. „Godzinę Filozofów”, „Kwadrans Filozofa” oraz – wraz z żoną, Cvetą Dimitrovą – internetowy podcast „Nasze wewnętrzne konflikty”. W czerwcu 2020 uruchomił podcast „Skądinąd”, dostępny m. in. na platformach Google Podcasts, Apple Podcasts, Spotify i YouTube. Prowadzi autorską stronę www.stawiszynski.org.

Magdalena Szpunar, profesor nadzwyczajny, doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie socjologii. Autorka ponad 150 publikacji naukowych, m.in. książek „Kultura algorytmów”, „Kultura cyfrowego narcyzmu”, „(Nie)potrzebna wrażliwość”, „Imperializm kulturowy internetu”. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie kieruje Zakładem Nowych Mediów. Więcej o autorce na stronie: www.magdalenaszpunar.com.

Więcej szczegółów na naszej stronie internetowej www.igrzyskawolnosci.pl oraz w mediach społecznościowych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
komukibisuja
Kawiarnia Literacka: Leszek Engelking
rafalziemkiewicz
Rafał Ziemkiewicz w Łodzi
800
Kapitularz 2012 – zapowiedź

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*