Kultowe „Siódemki” zyskały nowy ogródek. Jest dwupoziomowy, cały przeszklony i całoroczny. Wokół niego rozkwitło zielone podwórko z drzewami i krzewami.

– Pałac Maksymiliana Goldfedera przy ul. Piotrkowskiej 77 to kolejna perła łódzkiej rewitalizacji. To również jeden z najciekawszych zabytków na najważniejszej ulicy Łodzi. Pod tym adresem mieścił się słynny klub studencki „Siódemki”. Na jego niewielkiej, wciśniętej w róg sali scenie, regularnie koncertowały największe gwiazdy jazzu i rocka. „Siódemki” to miejsce pełne legend i anegdot. Jedna z atrakcji turystycznych naszego miasta. Dziś prezentujemy nowe miejsce na mapie Łodzi – tu przy ulicy Piotrkowskiej powstał nowy dwupoziomowy, cały przeszklony ogródek. Ale to nie wszystko remont przeszły również pałacowe wnętrza. Pałac odzyskał zabytkowe polichromie, malowidła i zdobienia. W budynku powstały przestrzenie przeznaczone na działalność gastronomiczną oraz 16 lokali biurowych. Budynek jest w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, zamontowany został dźwig osobowy, zniknęły wszelkie bariery architektoniczne. Wartość inwestycji przy Piotrkowskiej 77 to 9 mln zł – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Tak jak dotychczas, dawny pałac Maksymiliana Goldfedera pełnił będzie funkcję usługową, a działające w nim od lat lokale gastronomiczne, które na stałe wpisały się w gastronomiczną i rozrywkową mapę Łodzi, pozostaną w budynku. W oficynie i na nieużytkowanym poddaszu powstaną nowe lokale biurowe.

– Ważnym elementem tej przestrzeni jest zieleń. Na podwórku zostały posadzone pnącza, krzewy, kwiaty i byliny. Rosną tu też dwa graby. Wszystkie nasadzenia utrzymane są w charakterze dużych grup roślinnych. Remont dobiega końca i niebawem to miejsce ożyje nową energią. Jestem przekonany, że mieszkańcy naszego miasta, jak i turyści będą chętnie odwiedzać to miejsce – dodaje wiceprezydent Adam Pustelnik.

– Łódzka rewitalizacja kwitnie i to podwórko jest tego idealnym przykładem. Niedawno informowaliśmy o rozpoczęciu prac w podwórku przy Piotrkowskiej 102. Dziś prezentujemy efekt finalny podwórka przy Piotrkowskiej 77. Jesteśmy w miejscu kultowym – nie tylko z uwagi na słynne „Siódemki” – również historia właściciela pałacu jest bardzo ciekawa. Maksymilian Goldfeder do Łodzi przyjechał w 1870 r. z Warszawy, gdzie pracował u brata. W Łodzi prowadził kantor. W 1899 r. za 15 tys. rubli kupił działkę przy ul. Piotrkowskiej 77. Powstał w tym miejscu zachwycający detalami pałac zaprojektowany przez Hilarego Majewskiego, słynnego łódzkiego architekta miejskiego. Roboty rewitalizacyjne są już na ukończeniu. Odnowione zostały elewacje, wyremontowano podwórze, a także wykonane zostały prace remontowe w oficynie. Był to bardzo skomplikowany projekt, realizowany w szczególnych warunkach, bo przy częściowym zasiedleniu obiektu. A wszystko odbywało się pod okiem konserwatora zabytków – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Na parterze pałacu mieścił się dom bankowo-handlowy, na piętrze były luksusowe, reprezentacyjne salony, zaś w oficynie zwykłe mieszkania. Fasada pałacu otrzymała dekoracyjną formę w stylu późnego renesansu, wzorowaną na XVI-wiecznych pałacach Florencji i Rzymu.

Po II wojnie światowej państwo przejęło rezydencję i przekazało w użytkowanie Miejskim Zakładom Komunikacyjnym. To właśnie wtedy po sąsiedzku przebito przejście między ul. Piotrkowską a al. Kościuszki, które dzisiaj znane jest jako pasaż Rubinsteina. W końcu lat 50. rezydencja stała się mekką łódzkich studentów. Na parterze otwarto studencki Klub 77, który stał się miejscem spotkań środowiska artystycznego.

– Projektowanie zajęło nam aż 18 miesięcy, przy stałej współpracy i uzgadnianiu z konserwatorem zabytków. Obiekty zabytkowe wymagają innego podejścia niż budowa nowego obiektu. Liczba detali wymagających uzgodnień jest ogromna. Bardzo dużo czasu zajęły nam zdobienia stolarki drzwiowej oraz na klatki schodowej. Jednym z takich elementów, który powinien chyba wszystkim się spodobać, jest powrót do pierwotnej kolorystyki budynku wybranej przez Hilarego Majewskiego. Była ona utrzymana w odcieniach zieleni i jasnej oliwki. W podobnej tonacji powstała na podwórku wiata z antresolą, która będzie pełniła funkcję ogródka gastronomicznego. Podwórko, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków zostało wyłożone płytami granitowymi w dwóch kolorach, które trzeba było sprowadzić z Indii, gdyż takie u nas nie występują – mówi Sławomir Ostrowski, przedstawiciel firmy remontowej.

Dobiegający końca remont pałacu przy ul. Piotrkowskiej 77 cieszy również artystów występujących na klubowej scenie. Jednym z nich jest Michał Urbaniak: – Piotrkowska 77, klub „Siódemki”… To była druga szkoła dla mnie. Tam się uczyłem jazzu i życia. Tam miałem w szatni swój saksofon. Oddawałem szatniarzowi skrzypce ze szkoły muzycznej i z saksofonem spędzałem w „Siódemkach” resztę dnia. A rano, już ze skrzypcami maszerowałem do szkoły na ul. Jaracza i znów stawałem się porządnym uczniem liceum muzycznego. To były fantastyczne czasy i fantastyczne miejsce. Życzyłbym sobie, aby takie miejsca z super muzyką i ciekawymi ludźmi, wciąż były dostępne dla młodych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Parada Niepodległości w Łodzi (foto)
Zabytkowe pociągi na Dworcu Łódź Kaliska (foto)
chopinswieto
Święto Łodzi 2010 – dzień 1 (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*