W piątek, 18 września o godz. 19:!5 w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka zobaczymy premierowo sztukę Chrisa Spiliotiego pt. Kto odkrył Amerykę?

Sztuka przedstawia losy Kasi i Lizy od ich ósmego do osiemdziesiątego ósmego roku życia. Kuzynki i przyjaciółki mają nawet wspólną miłość. Żoną Stefana zostaje Kasia, by po latach dowiedzieć się, że Liza cały ten czas była kochanką jej męża. Kasia – wychowująca dziecko „kura domowa”, zahukana przez matkę, która nigdy w nią nie wierzyła i skrupulatnie ją kontrolowała – wychodzi jednak z opresji obronną ręką. Zostawia męża i uczy się życia od nowa. Tymczasem przebojowa Liza, znakomicie ustawiona zawodowo, wychowana w atmosferze zaufania, podziwu i aprobaty, rzuca Stefana w poczuciu druzgocącej klęski, traci zapał do pracy, wdaje się w nowy nieudany związek. Ostatnia odsłona sztuki przedstawia Kasię i Lizę w domu spokojnej starości, gdzie w ramach ćwiczeń dla szarych komórek, Kasia, o dziwo, bezbłędnie odpowiada na pytanie: „Kto odkrył Amerykę?”.

Zanim to jednak nastąpi, widzimy bohaterki w około trzydziestu krótkich obrazach z kolejnych etapów ich życia. Dzieciństwo, dom, szkoła, pierwsza miłość, dyskusje o niezadowalającej codzienności, ratowanie dobrego samopoczucia modnymi treningami ducha i ciała, które okazują się nieskuteczne, więc wizyta u wróżki. Potem szok wywołany oszustwami Stefana i… nowe otwarcie.

Świetnie napisana, wartka i pełna humoru opowieść o trudzie istnienia z optymistycznym wydźwiękiem.

Sztuka uważana jest za zjawisko wyjątkowe w teatrze greckim. Grana nieprzerwanie od dwudziestu lat doczekała się ponad trzydziestu inscenizacji w różnych teatrach!

tłumaczenie: Ewa T. Szyler
reżyseria: Maciej Wojtyszko
scenografia i kostiumy: Jarosław Kluszczyński
inspicjent: Teresa Hajman
występują: Jolanta Jackowska, Katarzyna Żuk

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Latawiec i Trąbka w lipcu
aoia
Próby w AOIA – zapowiedź
Zapiski_oficera_armii_czerwonej2_1
Zapiski Oficera Armii Czerwonej w CKW Lutnia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*