Księży Młyn dla artystów. Do 2023 roku zabytkowe osiedle wzbogaci się nie tylko o kolejne wyremontowane famuły, ale również o kolejne pracownie twórcze.

– Księży Młyn to miejsce na mapie Łodzi, do którego nikogo nie trzeba przekonywać. Ma swój klimat i specyfikę. Mieszkańcy, artyści, turyści kochają to osiedle. Rok 2021 to kolejne oddane famuły, zupełnie nowa restauracja z łódzkimi specjałami, klub Księży Młyn, zielone podwórka ale również pracownie dla artystów. Do 2023 roku powstaną tu kolejne nowych pracownie twórcze. Już dziś zapraszam szczególnie młodych twórców, absolwentów łódzkich szkół artystycznych. Może właśnie tu odnajdą swoje miejsce do życia – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

W 2012 roku rozpoczął się proces odnowy

W ramach pierwszego etapu modernizacji Księżego Młyna miasto kompleksowo wyremontowało 5  budynków, w tym charakterystyczny „drewniak” przy ul. Przędzalnianej 91. Na Księżym Młynie powstają też pracownie artystyczne.

– Od początku rewitalizacji w 2013 r. oddajemy do użytku pracownie twórcze i artystyczne (sztuka użytkowa, wizualna, fotograficy, moda). Jest tych pracowni już 13, a do końca procesu rewitalizacji powstanie ich jeszcze 14 – dodaje Arkadiusz Bogusławski, kierownik rewitalizacji Księżego Młyna.

Zmodernizowany został też Koci Szlak, który w dalszym ciągu ułożony jest z kocich łbów,
a  chodniki wykonane zostały z piaskowca. Wzdłuż drogi stanęły nowe latarnie, które wyglądem przypominają dawne latarnie gazowe.

Koszt inwestycji w pierwszym etapie wyniósł 19 mln złotych.

Na Księżym Młynie powstają unikatowe działa sztuki, które promują Łódź nie tylko w Europie oraz niezwykłe zabawki.

– W naszej pracowni przytulaków tworzymy głównie zabawki, ale również pracujemy z dziećmi, pokazując im, co można samemu zrobić z materiałów, które są w domu. Jednym z najciekawszych projektów było uszycie zabawek przedstawiających Katarzynę i Faustynę, czyli maszyny drążące tunele pod Łodzią. To było ciekawe wyzwanie, bo ich kształtem i kolorystyką chcieliśmy nawiązać do tych ogromnych maszyn, ale jednocześnie nadać im cechy, które wywołają uśmiech u dzieci. Stąd zamiast żółtych ostrzy wgryzających się w ziemię, maskotki mają oczy oraz żółte ręce i nogi – mówi Julita Pierzchala z pracowni artystycznej Jupienter.

Tunel średnicowy drążony pod Łodzią ma połączyć dworzec Fabryczny ze stacją Łódź Kaliska i Żabieniec. Obecnie trwają intensywne prace przy jego budowie.

Jak się zmieni Księży Młyn do 2023 roku?

Księży Młyn odzyska blask w blisko 100 procentach. Stanie się jedną z najważniejszych wizytówek Łodzi. Do 2023 roku gruntownie wyremontowanych i kompleksowo przebudowanych zostanie 47 budynków.

Mieszkania zostaną wyposażone w samodzielne kuchnie lub aneksy kuchenne oraz łazienki. Dzięki modernizacji poprawi się standard i jakość życia w budynkach mieszkalnych, a także możliwe będzie wprowadzenie nowych funkcji. Również podwórza zostaną przebudowane i wzbogacone o nową zieleń.

Zielony Księży Młyn

Poprawiona zostanie jakość i estetyka przestrzeni publicznych. Pojawią się nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady i psie nieczystości oraz pompy wodne, zagospodarowane zostaną drogi wewnętrzne oraz zieleń, a na terenie byłej bocznicy kolejowej pojawi się ciąg pieszo-rowerowy. Zwiększy się bezpieczeństwo dzięki modernizacji i rozbudowie istniejącego oświetlenia, a także instalacji nowych punktów monitoringu miejskiego. Powstanie dużo nowej zieleni – pojawią się drzewa, krzewy, pnącza, rabatki kwiatowe i trawniki.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Muzeum Miasta Łodzi i zrewitalizowany ogród otwarte dla zwiedzających
Piknik Bezpieczeństwa w Rosanowie (foto)
DSC_0166
I Łódzki Festiwal Kreatywności Kreacje Zawodowe (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*