krzysztof_nitsch_-_rzeba_20170908_1218168000Do 27 września w Galerii Re:Medium można oglądać wystawę rzeźb Krzysztofa Nitscha. Kuratorką ekspozycji jest Elżbieta Fuchs.

Rzeźby Nitscha opowiadają o losie człowieka i jego zmaganiu z czasem i przeznaczeniem, często odnosząc się do świata przyrody. Odlewa je samodzielnie i nanosi wyszukane kolorystycznie, rzec można malarskie patyny, co powoduje, że światło wydobywa z tych obiektów niezwykłe efekty przestrzenności i lśnienia. Autor zafascynowany jest różnymi materiałami. Obok brązu szczególne znaczenie w jego twórczości ma kamień, żeliwo, drewno, cyna i miedź. Jest artystą niestrudzonym w poszukiwaniu nowych możliwości technologicznych i pokonywaniu barier technicznych. Ale najważniejsze jest dlań poszukiwanie znaków i symboli, które najlepiej, najpełniej są w stanie wyrazić przesłanie medalu, rzeźby kameralnej bądź monumentalnej. Realizacje w przestrzeniach otwartych z wielkim wyczuciem wkomponowuje w zastaną naturalną przestrzeń, nadając tym miejscom nowy wymiar duchowy.

joomplu:127927

Krzysztof Nitsch – Urodzony w 1948 roku. Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1975 z medalem w Pracowni Prof. Jerzego Bandury. Od 1975 pracuje na ASP w Krakowie kolejno jako asystent Prof. J. Bandury, potem Prof. M. Koniecznego. Od 1983 jako adiunkt prowadzi samodzielnie Pracownię Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich – Odlewnictwo w Brązie. W 1991 uzyskuje kwalifikacje II stopnia, w 1992 stopień profesora uczelnianego ASP w Krakowie, a w 1997 tytuł naukowy profesora. Wykonuje rzeźby pomnikowe, małe formy rzeźbiarskie i medale. Uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych i zdobył 80 nagród. W 1988 Telewizja Polska zrealizowała i wyemitowała film „Galeria 37 milionów. Krzysztof Nitsch, rzeźbiarz”. Prace K. Nitscha znajdują się w zbiorach w kraju i za granicą, m.in. w British Museum w Londynie, Muzeum Dantego w Rawennie, Muzeum Sportu w Lozannie, Muzeum Toyamura w Japonii oraz w zbiorach prywatnych w Japonii, Rosji, Francji, Niemczech, Argentynie, Ukrainie, USA, Belgii, Holandii, Włoszech, Chinach, Australii.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
glowne_mini_tex
10 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej (foto)
rzezba
Rzeźby Rafała Ciesielskiego w Galerii Nowej
130312_090
Festiwal Sztuki Wideo Punkty Widzenia 2012 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*