Krzysztof Nitsch w Galerii Re:Medium

nitschOd 8 do 27 września w Galerii Re:Medium będzie można oglądać wystawę rzeźb Krzysztofa Nitscha. Kuratorką ekspozycji jest Elżbieta Fuchs. Wernisaż – 8 września, godz. 18.

W cyklu wystaw prezentujących współczesnych twórców polskiej rzeźby, który Miejska Galeria Sztuki w Łodzi organizuje od kilku lat, przedstawiamy kameralną wystawę, dokumentującą dokonania Krzysztofa Nitscha. Wśród rzeźb i medali, tworzących ekspozycję zaprojektowaną przez Autora, można odnaleźć wiele prac nagrodzonych na konkursach rzeźbiarskich, eksponowanych w utworzonym przez artystę Muzeum i Centrum Sympozjalnym Krzysztofa Nitscha w Gliwicach. Pochodzą one m.in. z cykli: Klepsydra, Czas i maszyna, Nasza Ojczyzna, Nasza planeta, Jan Kochanowski.

Rzeźby Nitscha opowiadają o losie człowieka i jego zmaganiu z czasem i przeznaczeniem, często odnosząc się do świata przyrody. Odlewa je samodzielnie i nanosi wyszukane kolorystycznie, rzec można malarskie patyny, co powoduje, że światło wydobywa z tych obiektów niezwykłe efekty przestrzenności i lśnienia. Autor zafascynowany jest różnymi materiałami. Obok brązu szczególne znaczenie w jego twórczości ma kamień, żeliwo, drewno, cyna i miedź. Jest artystą niestrudzonym w poszukiwaniu nowych możliwości technologicznych i pokonywaniu barier technicznych. Ale najważniejsze jest dlań poszukiwanie znaków i symboli, które najlepiej, najpełniej są w stanie wyrazić przesłanie medalu, rzeźby kameralnej bądź monumentalnej. Realizacje w przestrzeniach otwartych z wielkim wyczuciem wkomponowuje w zastaną naturalną przestrzeń, nadając tym miejscom nowy wymiar duchowy.

Krzysztof Nitsch – Urodzony w 1948 roku. Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1975 z medalem w Pracowni Prof. Jerzego Bandury. Od 1975 pracuje na ASP w Krakowie kolejno jako asystent Prof. J. Bandury, potem Prof. M. Koniecznego. Od 1983 jako adiunkt prowadzi samodzielnie Pracownię Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich – Odlewnictwo w Brązie. W 1991 uzyskuje kwalifikacje II stopnia, w 1992 stopień profesora uczelnianego ASP w Krakowie, a w 1997 tytuł naukowy profesora. Wykonuje rzeźby pomnikowe, małe formy rzeźbiarskie i medale. Uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych i zdobył 80 nagród. W 1988 Telewizja Polska zrealizowała i wyemitowała film „Galeria 37 milionów. Krzysztof Nitsch, rzeźbiarz”. Prace K. Nitscha znajdują się w zbiorach w kraju i za granicą, m.in. w British Museum w Londynie, Muzeum Dantego w Rawennie, Muzeum Sportu w Lozannie, Muzeum Toyamura w Japonii oraz w zbiorach prywatnych w Japonii, Rosji, Francji, Niemczech, Argentynie, Ukrainie, USA, Belgii, Holandii, Włoszech, Chinach, Australii.

Ważniejsze realizacje:
• Pomnik Pamięci Ostrzeszowskich Harcerzy w Ostrzeszowie, 1984
• rzeźby plenerowe zrealizowane podczas międzynarodowego sympozjum w Jugosławii, 1985
• łańcuchy rektorskie dla Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, 1984
• rzeźba fontanna Żywy Obraz przy Muzeum Miejskim w Gliwicach, 1997
• Pomnik Gliwiczanom Ofiarom Wojen i Totalitaryzmów, Gliwice, 2001
• medalion i medal bity dla miasta Dessau, Niemcy, 2001
• Złote Berło – najwyższa nagroda w dziedzinie kultury przyznawana przez Fundację Kultury Polskiej (laureaci: Jerzy Giedroyc, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Roman Polański, Ewa Podleś, Stanisław Mrożek, Janusz Gajos, Tadeusz Różewicz, Maria Fołtyn, Krzysztof Penderecki, Józef Wilkoń, Wiesław Myśliwski, Jerzy Stuhr, Danuta Szaflarska, Jerzy Maksymiuk)
• Ołtarz Krzew w Bazylice w krakowskich Łagiewnikach, współpraca z architektem Witoldem Cęckiewiczem, Kraków, 2002
• pomnik Gabriela Narutowicza w Szwajcarii, 2009
• rzeźba Ku słońcu I, Gliwice, 2010
• rzeźba Ku słońcu II, Gliwice, 2012
• rzeźba z cyklu Nasza Ojczyzna dla Śląskiego Ogrodu Botanicznego, Mikołów, 2014
• statuetka dla MSZ Nagroda Solidarności, Warszawa, 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *