Krzysztof Kleszcz zwycięzcą w konkursie Festiwalu Łódź Czterech Kultur

_9160150Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu na „Poemat czterech kultur” został, skrywający się pod godłem „Karot”, Krzysztof Kleszcz. Jego „Dźwiganie serc. Poemat dla Łodzi”, został wyłoniony spośród 54 nadesłanych prac z całej Polski. Nagroda dla zwycięzcy to 10 000 złotych i publikacja w kwartalniku Arterie.

– Naszą uwagę zwróciły twórcze nawiązania laureata do literackiej tradycji Łodzi, szczególnie zaś do twórczości Juliana Tuwima oraz oryginalna i zdyscyplinowana forma poematu, która pomimo klasycyzującej regularności zachowuje świeżość wyrazu – podkreślał w imieniu jury Jerzy Jarniewicz w czasie oficjalnego ogłoszenia wyników w Domu Literatury w Łodzi. Jak dodał, jury zwróciło także uwagę na niezwykle udaną próbę stworzenia obrazu Łodzi wolnego od literackich stereotypów i klisz.

Krzysztof Kleszcz, mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego, dekadę temu współtworzył łódzkie środowisko literackie. Jako dojrzały już poeta odnalazł własną ścieżkę poetycką, łączącą lingwistyczne zacięcie z dogłębną krytyką potocznego życia kształtowanego przez politykę i ekonomię. Studiował w Łodzi geografię, obecnie uczy młodzież geografii w Gimnazjum im. ks. J. Twardowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Jest autorem książek poetyckich „Ę” (Kwadratura, Łódź 2008), „Przecieki z góry” (Kwadratura, Łódź 2012) i „Pański płaszcz” (Kwadratura, Łódź 2016) oraz felietonów. Wyróżniony między innymi w konkursie „Złoty Środek Poezji” na debiut poetycki (2009). Publikował w „Tyglu Kultury” i „Arteriach”. Należał do grupy „mŁódź Literacka”. Laureat konkursów poetyckich i turniejów jednego wiersza: im. H. Poświatowskiej, im. C.K. Norwida, im. J. Jarmołowskiego. Nominowany do nagrody głównej Konkursu im. Jacka Bierezina. Mieszka pod Tomaszowem Mazowieckim.

W konkursie, organizowanym w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur wyróżniono także trzy inne propozycje poematów. Zostaną one opublikowane w Kwartalniku Artystyczno-Literackim „Arterie”, którego wydawcą jest Dom Literatury w Łodzi. Wyróżnienie otrzymały poematy: „Śmierć zawsze jest czymś nowym w gwiazdozbiorze ptaków” Ewy Włodarskiej; „Demologos” Macieja Roberta oraz „Tylko o to mi chodzi” Bartosza Konstrata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *