DSC0740113 kwietnia do Łodzi zawitała trasa koncertowa Ścieżka zdrowia 2013. Był to jeden z 26 przystanków dwóch legend polskiego punka – Kryzysu i Apteki – oraz supportującego ich zespołu Nancy Regan.

Do Stereokrogs przybyła liczna grupa fanów. Łączyła ich miłość do muzyki alternatywnej kładącej nacisk na punk rock oraz psychodelię i rockabilly. Różnił natomiast wiek – na koncercie zjawiła się zarówno nastoletnia młodzież, jak i osoby dobrze pamiętające debiuty gwiazd wieczoru sprzed 30 lat. Apteka dowodzona przez Jędrzeja „Kodyma” Kodymowskiego to inspiracja dla młodych pokoleń oraz wehikuł czasu dla starszych fanów. Odzwierciedlała to setlista, w której znalazły się takie hity jak Choroba oraz Ujarane całe miasto, a także utwory pochodzące z najnowszej płyty – Dnia szóstego (do ludobójstwa od pacyfizmu), Amfetamina haszysz morfina, Aktor traktor. Zespół jest bardzo dobrze zgrany, a do tego brzmi bardzo solidnie. Nie było miejsca na niedociągnięcia – zespół oraz akustyk postarali się, aby dźwięk był selektywny. W przerwach od punkowego szaleństwa lider zespołu skutecznie absorbował publikę krótkimi, ale treściwymi przemowami.

DSC07346

Występ Kryzysu pod wieloma względami przypominał koncert Apteki. Uwaga skupiona była wokół osoby Roberta Brylewskiego. Lider zespołu jest żywym przykładem rock`n`rollowego trybu życia. Zespół rozpoczął pokazując swoje punkowe oblicze, a w miarę upływu czasu co raz bardziej odpływał w klimaty reggae. Podobnie jak poprzednicy, muzycy Kryzysu promowali ostatnie wydawnictwo – Kryzys komunizmu z 2010 r., na którym znalazły się zremasterowane wersje utworów, mi.in.: Święty szczyt, Ambicja, Wojny gwiezdne, Dolina lalek oraz Święty szczyt. Nie zabrakło również coverów takich jak Wild Thing (oryginalnie The Troggs) czy Ca Plane Pour Moi z repertuaru Plastik`a Bertrand`a. Brylewski śpiewał zatem nie tylko po polsku, ale także w języku angielskim i francuskim.

Ścieżka zdrowia 2013 to trasa, z której wynikają dwie kwestie – po pierwsze, rock`n`roll nie umarł, a po drugie – muzyka łączy pokolenia. Koncert w Stereokrogs był tego potwierdzeniem.

/fot. Maciej Poliński

Zobacz także:

Where Is Luca Brasi #2 w DOMu (foto)

Wunder Wave 77: Agnostic Front w Dekompresji (foto)

The Bill w Luce (foto+wideo)

Kobranocka w Streo Krogs (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
_DSC5089_DxO
LDZ Alternatywa 2015: Girl & Nervous Guy (foto)
Mela Koteluk w Wytwórni (foto)
IV_Piknik_Europejski_20120617-4063
Piknik Funduszy Europejskich w Manufakturze (foto)
1 Komentarz
  • Krzych
    14 kwietnia 2013 at 20:21

    ’rockandrollowy tryb życia’ Roberta w kontekście wczorajszego wieczora to i tak eufemizm 😉
    koncert obu kapel bardzo fajny. warto było zajrzeć

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*