Krystyn_ZielinskiOd 21 stycznia w Muzeum Miasta Łodzi można podziwiać przekrojową wystawę wybitnego twórcy związanego z naszym miastem. Ekspozycja prac Krystyna Zielińskiego pokazuje jak niezwykle ciekawym artystą był.

Wystawa, ma charakter retrospektywny. Pokazuje ponad pięćdziesięcioletnią pracę Krystyna Zielińskiego. Od jego pierwszych, klasycznych obrazów przedstawiających, poprzez metalowe płaskorzeźby, aż do jego dokonań z nurtu sztuki konceptualnej. Zieliński zaprojektował kości do gry, talię kart, które miały w sobie zakodowane słowo „sztuka”. Słowo te do końca życia towarzyszyło artyście. W latach 90. zainteresował się papierem czerpanym. W ostatnich latach życia Zieliński tworzył kamienne obrazy łączone z metalem, które w swym zapisie zawierają wspomnianą „sztukę” przy użyciu alfabetu Braill`a.

– Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi była obiecana mojemu mężowi – mówiła podczas wernisażu Maria Zielińska. – Krystyn bał się, czy zapełni całą przestrzeń swoimi obrazami. – dodała. – Mówi się, że człowiek żyje, dopóki żyje o nim pamięć. To nieprawa, pamięć jest ulotna – podkreśliła wdowa. – Żyje dopóki istniej coś, co po sobie pozostawi. Co zrobi i jest istotne.

Ekspozycja w Muzeum Miasta  Łodzi prezentuje niezwykłe dzieła stworzone przez Zielińskiego. Pokazują go jako twórcę rozwojowego, poszukującego wciąż nowych rozwiązań prezentacji sztuki. Przekraczającego próg twórców przedstawiających w stronę ekspresji i awangardy.

Wystawa potrwa, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, do 28 marca br. Jest to wstęp do zaplanowanego we wrześniu 2010 roku Focus Łódź Biennale, którego jednym z organizatorów jest Muzeum Miasta Łodzi. Czwartkowemu wernisażowi towarzyszył występ muzyczny córki i wnuczki artysty.


Krystyn Zieliński urodził się w miejscowości Szczebletowo k. Radziejowa Kujawskiego. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, którą ukończył w 1954 r. W tym samym roku podjął pracę w tejże uczelni jako asystent i był z nią związany do czasu odejścia na emeryturę jako profesor zwyczajny w 2000 roku.


Krystyn Zieliński. 1929 - 2007. Sztuka bez granic Krystyn Zieliński. 1929 - 2007. Sztuka bez granic Krystyn Zieliński. 1929 - 2007. Sztuka bez granic Krystyn Zieliński. 1929 - 2007. Sztuka bez granic
Krystyn Zieliński. 1929 - 2007. Sztuka bez granic Krystyn Zieliński. 1929 - 2007. Sztuka bez granic Krystyn Zieliński. 1929 - 2007. Sztuka bez granic
Krystyn Zieliński. 1929 - 2007. Sztuka bez granic Krystyn Zieliński. 1929 - 2007. Sztuka bez granic Krystyn Zieliński. 1929 - 2007. Sztuka bez granic Krystyn Zieliński. 1929 - 2007. Sztuka bez granic

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Johanna-Josefina Alanko – Eternal time is born today w Fabryce Sztuki (foto)
Prime Time 2019 (foto)
brzuchatlasa
Brzuch Atlasa w Atlasie Sztuki (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*