Król Artur. Legenda miecza – recenzja

krolarturPoprzez „Króla Artura. Legendę miecza” ponownie na ekranach kin pojawia się ekranizacja brytyjskiej sagi. Dramat fantasy bazuje luźnie na znanej większości z nas opowieść, dziejącej się w V wieku naszej ery, kiedy władca Brytanii musiał bronić kraju przeciwko Sasiom. W rolach głównych widzimy Charlie’ego Hunnama i Jude’a Law’a, całość wyreżyserował Guj Ritchie, a scenariusz napisał Joby Harold. W polskich kinach obraz pojawił się 16 czerwca.

Film rozpoczyna się atakiem złego czarodzieja Mordreda na Camelot, w królestwie Uthera (Eric Bana), ojca Artura (Charlie Hunnam). Twierdza zostaje atakowana przez płonące kule i ogromne słonie wojenne. Uther pokona Mordreda z pomocą magicznego miecza Excalibura, stworzonego przez dobrego czarodzieja Merlina. Niespodziewanie jednak niedługo przedtem własny brat Vortigern (Jude Law) zdradzi go. Zarówno Uther jak i jego żona zostają brutalnie zamordowani na oczach małego syna, który ucieka łodziom w nieznane.

Dziecko przypływa do Londynium. Trzy prostytutki przyjmują go i Artus wychowuje się w burdelu, gdzie uczy się jak przetrwać na ulicy. Włóczy się z bandą dzieci ulicy po mieście, zarabia pieniądze poprzez kradzieże i trenuje walczyć w szkole instruktora kung-fu Georg’a (Tom Wu). Ledwie pamięta pochodzenie i nie domyśla się przeznaczonym mu losie.

Dopiero wtedy, kiedy udaje mu się wyciągnąć miecz Excalibur ze skały, zmory przeszłości powrócą do niego. Żeby obalić despoty Vortigerna i wyzwolić uciskany naród, czeka go jeszcze długą i ciężką drogę. Po naukę się musi wyruszyć w mrocznych, magicznych „darklands” i zyskać lojalność ludności, wszystko z pomocą tajemniczej czarodziejką Mag (Àstrid Bergès-Frisbey).

„Król Artur” wyróżni się imponującymi zdjęciami i spektakularnymi scenami akcji, także w epickim, mrocznym Camelot. Świat pełen przeznaczenia, magii i mitów, jak i w beztroskim, prostym, ukształtowanym przez drobną przestępczość życiu codziennym w Londynium. Już wielokrotnie sfilmowana średniowieczna saga jest tutaj wykorzystana jako nowoczesny blockbuster, zachowujący wzór, wzbogacający historię jednak elementami fantasy i akcji.

Obraz jest początkiem zaplanowanej sześcioczęściowej serii filmowej. Można go obecnie obejrzeć w Kinie Charlie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy