Krakowski Salon Poezji w Łodzi

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprasza na kolejne odsłony Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi. Już 18 listopada o godz. 12.30 w Małej Sali Teatru, ul. Zachodnia 93, poezje Anny Świrszczyńskiej czytać będą Teresa Makarska (od 1976 do 2009 aktorka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, z którym do dziś jest związana jako aktorka gościnna) , Jolanta Jackowska i Aleksandra Posielężna (Teatr Nowy) Oprawę muzyczną Salonu zapewnią studenci Akademii Muzycznej w Łodzi Dominik Domińczak – klarnet i Aleksander Stachowski – akordeon, a postać Anny Świrszczyńskiej przybliży Bronisław Maj (sprawujący również opiekę artystyczną nad Krakowskim Salonem Poezji w Łodzi).

Natomiast 9 grudnia, również o 12.30 w Małej Sali, Teatr Nowy i Dom Literatury zapraszają na niezwykłe spotkanie z Ewą Lipską i jej poezją. Na kolejne spotkania z poezją zaprasza jak zawsze Maria Gładkowska – gospodyni Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi.

Krakowski Salon Poezji w Łodzi zainaugurowany został w październiku 2017 r. Otwarcie salonu uświetniła swoją obecnością Anna Dymna, która wspólnie z Dariuszem Kowalskim- aktorem Teatru Nowego, przeczytała poezje ks. Jana Twardowskiego. W Salonie spotykają się zarówno aktorzy Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi jak i innych łódzkich teatrów oraz wybitne postaci sceny z całej Polski. Czytaniu poezji towarzyszy muzyka w wykonaniu studentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Łódzki Salon zagościł w różnych miejscach, m.in. Muzeum Sztuki, Muzeum Miasta Łodzi, Akademii Muzycznej, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych oraz Radiu Łódź, które nagrywa i retransmituje Salony na antenie w poniedziałkowe wieczory następujące po spotkaniach.

Do czerwca 2018 r. Salon współorganizowany był wspólnie z Fundacją Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza, a opiekę reżyserską sprawował Jacek Orłowski. Wraz z nowym sezonem, otworzonym we wrześniu Salonem z Poezją Czterech Kultur z udziałem Anny Dymnej i Jerzego Treli (Teatr Stary), Marii Gładkowskiej i Piotra Seweryńskiego (Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi) i oprawą wokalną Izy Połońskiej, opiekę artystyczną nad Salonem objął Bronisław Maj – wybitny poeta, eseista, scenarzysta, krytyk literacki, tłumacz, współtwórca Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej. Łodzianin z urodzenia i zamiłowania związany od lat 70-tych z Krakowem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *