Kąpiel słoneczna Andrzeja Maciejewskiego (foto)

kapiel_sloneczna-praca_tytulowaOd 15 do 29 stycznia 2011 w Galerii Nowej Łódzkiego Domu Kultury można oglądać wystawę fotografii przyrodniczej Andrzeja Maciejewskiego „Kąpiel słoneczna”. Wernisaż i spotkanie z autorem zorganizowano 14 stycznia o godz. 18 w ŁDK.

  
Sam Maciejewski podkreślał, że jego prace to głównie efekt fascynacji kolorem i grą światła, obecnymi w niemal wszystkich fotografiach tego cyklu. Skojarzenia z malarstwem impresjonistycznym autor uznaje za słuszne, zaznaczając, że jego prace przede wszystkim oddają urok przemijającej chwili. Stąd prace wykorzystujące delikatne motywy (listki, które wydają się drżeć, światło, które lada chwila może się zmienić) apelują o moment refleksji, będąc jednocześnie wolnymi od ukrytych treści, obecnych niekiedy – jak mówi autor – w malarstwie innych nurtów. Ważniejsze jest wrażenie ulotności chwili, jakie może odnieść odbiorca. Maciejewski pozostawia swobodę w percepcji swoich fotografii oraz prostą przyjemność z nasycenia oczu ciepłem i nastrojem barw. Jak podkreślał, nie znaczy to, że prace są wykonane bez jakiegokolwiek zamysłu artystycznego, bez którego jego zdaniem nie ma sensu robić fotografii. Zdaje się to potwierdzać szczególna harmonia kompozycyjna prac.

Andrzej Maciejewski z wykształcenia jest prawnikiem. Fotografią zajmuje się z zamiłowania od czasu udziału w wystawach Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego w latach 70-tych. Najważniejsze cykle artysty to: „Iluminacje”, „Struktury”, „Opowieść zimowa” (I i II), „Pożegnanie jesieni” (I, II), „Zielono mi…”. Ostatnio związany z Ekologicznym Stowarzyszeniem Środowisk Twórczych „Ekoart” w Poznaniu.

 
Kąpiel Słoneczna Kąpiel Słoneczna Kąpiel Słoneczna
Kąpiel Słoneczna Kąpiel Słoneczna Kąpiel Słoneczna
Kąpiel Słoneczna Kąpiel Słoneczna Kąpiel Słoneczna

   

Zobacz także:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *