a2012-12-14_21-31-59Piątkowy wieczór zgromadził tłumy łodzian w ms2 przy Ogrodowej, a to za sprawą otwarcia projektu Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm – jednej z najważniejszych wystaw w naszym kraju.

Ekspozycja zajmująca trzy piętra budynku została stworzona ze zbiorów łódzkiego muzeum oraz Konstmuseum Bern ze Szwajcarii. Podczas otwarcia nie zabrakło przedstawicieli obu placówek jak również ambasadora Szwajcarii Lukasa Beglingera, Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia oraz Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej. Dyrektor muzeum Jarosław Suchan nie jednokrotnie podkreślał, że gdyby nie pomoc Ministerstwa wystawa mogłaby nie powstać.

Podziękowaniom nie było końca co zdawało się już z lekka przeszkadzać chętnym do obejrzenia wystawy i gdy w końcu drzwi do sal się otworzyły niesamowity tłum ruszył na spotkanie ze sztuką. Organizatorzy najwidoczniej nie spodziewali się takiego zainteresowania ponieważ w szatni szybko brakło miejsca i trzeba było ratować się dodatkowym pomieszczeniem, krzesłami i wieszakami.

Jak napisali twórcy wystawy „korespondencję tworzy zbieg szczęśliwych okoliczności.” Należy do nich to, że na początku XX wieku w dwóch różnych miejscach naszego kontynentu zaczęły tworzyć się dwa zbiory sztuki nowoczesnej. W Bernie w dzieła inwestował Hermann Rupf z myślą o wystroju swojego domu, w Łodzi zaś o nowoczesną sztukę walczył Władysław Strzemiński, który stworzył zbiór grupy „a.r” („awangarda rzeczywista” lub artyści rewolucyjni”) wraz z Katarzyną Kobro, Henrykiem Stażewskim, Julianem Przybosiem i Janem Brzękowskim. Powstające niezależnie kolekcje dziś spotkały się w jednym miejscu tworząc niewątpliwie jedną z najważniejszych wystaw w polskim, a nawet w europejskim, muzealnictwie.

W budynku ms2 oglądać można około 400 dzieł, które stanowią bogactwo sztuki XX i XXI w, wśród których znajdziemy prace m.in. Pabla Picassa, Andy’ego Warhola, Wassily’ego Kandinsky’ego, Mirosława Bałki, Pieta Mondriana czy Mariny Abramović. Zaprezentowane zostały w przestrzeni zaprojektowanej przez Krzysztofa Skoczylasa oraz pomiędzy ciekawymi wstawkami Tomasza Kozaka (np. słownymi pochodzącymi z różnych ważnych dzieł).

Dzięki tej ekspozycji Łódź wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w świecie sztuki. Jeden ze słynnych portretów Marilyn Monroe Warhola, „Głowa młodej dziewczyny” Picassa czy kompozycje Kandinsky’ego – to i wiele wiele więcej zobaczyć można w Muzeum Sztuki. Wystawa będzie czynna do 30 czerwca 2013r. Bilety są w cenie 3zł (ulgowy) i 6zł (normalny), a w czwartki wstęp jest wolny. Obecność obowiązkowa!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_8683
Wystawa Alii Üstek w Hotelu Grand (foto)
Obraz+Tekst=Sztuka #1 Blanka Biernat (foto)
new_034
Grafika i książka w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*