W łódzkim Arlekinie w sobotę, 20 listopada – premiera „Kopciuszka”. Nie będzie to jednak spektakl oczywisty jak bajkowy kanon. Baśń napisana i odczytana na nowo przez współczesnego francuskiego dramaturga, wywraca świat jednej z najpopularniejszych bajek do góry nogami. Tutaj nikt nie zgubi pantofelka, nie pojedzie na bal dynią zamienioną  w karocę. Na scenie spotkamy się jednak z tą samą bohaterką, w onirycznej opowieści  o tym, czym jest szczęście, o pokonującej zagubienie nadziei i o potrzebie obecności najbliższego człowieka. 

Najnowsze przedstawienie Arlekina będzie oparte na dramacie Joëla Pommerata, jednego z najwybitniejszych obecnie dramatopisarzy europejskich, który zdekonsturował narastający stereotypami mit Kopciuszka i skupił się w swojej wersji baśni na tym, co przez lata było w niej niezauważane. Realizatorzy idąc więc za autorem tekstu, ale i problemami dzisiejszej młodzieży tworzą na Dużej Scenie opowieść spoglądając na świat okiem dziecka, które straciło najbliższą mu osobę. Jest to więc historia o samotności, poczuciu straty, uczuciach, dojrzewaniu i doświadczaniu świata, ale też o o tym, jak szukać wyjść z nowych, trudnych sytuacji. Łódzka realizacja będzie dopiero trzecią inscenizacją tego dramatu w Polsce, po doświadczeniach artystycznych Teatru Starego w Krakowie oraz Teatru Polskiego
w Bydgoszczy.

Wybraliśmy tę wersję „Kopciuszka”, bo uznaliśmy, że jest ona niezwykle ważna ze względu na przekaz, skupiający się na problemach samego dziecka i stawiający w centrum zainteresowania uczucia samotnej dziewczynkitłumaczy wybór dramatu Wojciech Brawer, dyrektor Teatru Lalek Alrekin.

Bohaterka spektaklu Kopciuszek-Kosia nie jest ofiarą zawiści i podłego charakteru okrutnej Macochy i jej córek. Przeciwnie staje się wrogiem siebie samej, a zlecane przez panią domu nieprzyjemne obowiązki dziewczyna traktuje jako zasłużoną karę. Karę za to, że nie myśli o zmarłej matce wystarczająco często. Za to, że jeśli nie poświęci każdej minuty na pielęgnowanie pamięci o niej, mama zniknie naprawdę. Niestety, żyjąc nieustającym poczuciem winy, Kosia nie zauważa cudowności świata i życia, które jeszcze ją czekają.

A przecież przyjaciel, czeka naprawdę i jest podobnie jak ona zagubiony. Muszą się tylko odnaleźć – w z pozoru beznadziejnych sytuacjach i… sami nawzajem. Wszystko po to, aby wspólnie stawić czoła wyzwaniom nowej codzienności – zacząć patrzeć w przyszłość, a nie tylko wstecz. Pommerat zadaje więc pytania: Co może przynieść ulgę – śmiech, przyjaźń, czas? Czym jest tak naprawdę szczęście, i czy można być jednocześnie szczęśliwym i nieszczęśliwym? Czy z natłoku myśli dojrzewającej dziewczyny można się wyzwolić i stanąć do walki o własne życie? Czym jest doświadczanie życia i jak żyć w pełni, pomimo przejściowych trudności?

Inscenizacja w Arlekinie będzie czerpała z rozmaitych współczesnych form oraz nowych mediów – multimediów, animowanych obiektów, projekcji, gry świateł, żywego planu, a każde z nich będzie elementem niezwykle skomplikowanej – jak świat i jak umysł dziecka – całości.

Premierę przygotowuje sprawdzony zespół realizatorów, od lat pracujący wspólnie przy wielu teatralnych produkcjach. Łódzkiego „Kopciuszka” wg tekstu Joëla Pommerata reżyseruje Robert Drobniuch, aktualny szef artystyczny warszawskiego Teatr Guliwer, za scenografię odpowiada Katarzyna Proniewska-Mazurek a za światła – jeden z najlepszych obecnie w Polsce reżyserów światła – Prot Jarnuszkiewicz. Muzykę do spektaklu skomponował Jerzy Bielski, interdyscyplinarny artysta na stałe tworzący w Amsterdamie, wizualizacje i multimedia przygotował Artur Żmiejko a ruch sceniczny – tancerz i aktor – Błażej Twarowski.

Premiera już 20 listopada na Dużej Scenie. W tym roku spektakl będzie można oglądać w Arlekinie do 28 listopada. Najnowsze przedstawienie przygotowane jest z myślą o widzach powyżej 8 roku życia.

KOPCIUSZEK

na podstawie dramatu Joëla Pommerata
w tłumaczeniu Maryny Ochab

 

TEATR LALEK ARLEKIN IM. HENRYKA RYLA W ŁODZI
Duża Scena

PREMIERA – 20 listopada 2021, g. 17.00

 

REALIZATORZY:
Reżyseria: ROBERT DROBNIUCH

Scenografia: KATARZYNA PRONIEWSKA-MAZUREK

Muzyka: JERZY BIELSKI

Ruch sceniczny: BŁAŻEJ TWAROWSKI

Reżyseria światła: PROT JARNUSZKIEWICZ

Multimedia: PRZEMYSŁAW ŻMIEJKO

Asystent reżysera: WOJCIECH STAGENALSKI

 

OBSADA:

Agata Butwiłowska: MŁODSZA SIOSTRA

Klaudia Kalinowska: WRÓŻKA, NARRATORKA

Adrianna Maliszewska: MACOCHA

Joanna Nygard: MŁODZIUTKA DZIEWCZYNA

Katarzyna Stanisz: STARSZA SIOSTRA

Wojciech Schabowski: OJCIEC

Wojciech Stagenalski: KRÓL

Michał Szostak: MŁODZIUTKI KSIĄŻĘ

Jolanta Jackowska: GŁOS MATKI (gościnnie)

***

Spektakl jest realizowany w ramach projektu „Kopciuszek wg Joëla Pommerata” dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Przedstawienie przeznaczone będzie dla widzów od 8 lat

***

W historii, którą Wam opowiem, mało brakowało, a słowa odbiłyby się fatalnie na życiu pewnej młodziutkiej dziewczyny. Słowa są pożyteczne, ale też mogą być niebezpieczne. Zwłaszcza jeśli się je źle zrozumie. Niektóre słowa mają wiele znaczeń. Inne słowa są tak do siebie podobne, że można je pomylić.

Mówienie to nie jest prosta rzecz, słuchanie też nie. Kiedy młodziutka dziewczyna, która miała dużo wyobraźni, była jeszcze dzieckiem, spotkało ją wielkie nieszczęście, nieszczęście, jakie szczęśliwie bardzo rzadko przytrafia się dzieciom… (…)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – program
Premiery teatralne – październik 2020
Letnia Scena 2018 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*