Wielokrotnie nagradzane, wzbudzające skrajne emocje, a przy tym prowokujące do dyskusji – oto kolejne nowości programowe 12. Festiwalu Kamera Akcja (30.0907.10)! Widzowie będą mogli zanurzyć się m.in. w nagrodzonym tegoroczną Złotą Palmą „Titane” czy odkryć hit ostatniego Berlinale, tj. „Małą mamę” Céline Sciammy. Dodatkowo w sekcji Głos Krytyków pojawią się oscarowa „Aida” czy „Berlin Alexanderplatz”. Widzowie doczekają się również polskiej premiery „Magic Mountains” Urszuli Antoniak. Z kolei bohaterką stałej sekcji „Filmoznawca-Filmowiec” będzie Anna Kazejak.

Mistrzowskie Krytyczne premiery

W programie Kamery Akcji znajdzie się znana wszystkim sekcja Krytyczne premiery z hitami prosto z międzynarodowych festiwali. W tym roku zapowiada się prawdziwie wybuchowa mieszanka. Mocnym tytułem, z pewnością nie dla każdego, będzie feministyczny body horror z art-popową estetyką – „Titane” (seans przedpremierowy, stacjonarnie), zdobywca tegorocznej Złotej Palmy w Cannes w reżyserii Julii Ducournau, która w 2016 roku zadebiutowała głośnym „Mięsem”. Mało kontrowersji? Podczas FKA nigdy jej za wiele – prosto z Lazurowego Wybrzeża (oficjalna selekcja Cannes), a debiutujące w Sundance  „Pleasure” w reżyserii Ninjy Thyberg (pokaz przedpremierowy, stacjonarnie i online) zabierze widzów do świata młodej dziewczyny marzącej o karierze gwiazdy filmów pornograficznych. Deszcz nominacji (Oscar, MFF w Wenecji) otrzymał także „The Man Who Sold His Skin” (pokaz przedpremierowy, online) – opowieść o mężczyźnie, który za możliwość wyjazdu do Paryża pozwala wytatuować sobie na plecach wizę do strefy Schengen. Przywodzący na myśl „The Square” film autorstwa Kaouther Ben Hani stawia pytania na temat geopolityki i etycznych granic wypowiedzi artystycznej. Na ekrany wróci także Céline Sciamma (znana z „Portretu kobiety w ogniu”) ze swoim najnowszym obrazem „Mała mama” (pokaz przedpremierowy, stacjonarnie). Reżyserka ze znaną sobie wrażliwością i subtelnością portretuje relację między matką i córką. Ta osobista podróż w czasie staje się punktem wyjścia dla historii o emocjach i dziecięcych pragnieniach. Na FKA odbędzie się także polska premiera najnowszego filmu Urszuli Antoniak – „Magic Mountains” (polska premiera, pokaz stacjonarnie i online), z główną rolą Marcina Dorocińskiego. Ten osadzony w pięknych, a jednocześnie mrocznych, górskich krajobrazach thriller psychologiczny łączy w sobie skrajności i elektryzuje. 12. FKA będzie także pierwszą w Polsce okazją do obejrzenia „Netflix vs. the World” (polska premiera, online) – filmu dokumentalnego o początkach działalności Netfliksa. Widzowie dowiedzą się o pełnych anegdot kulisach powstania streamingowego giganta, który przeszedł długą drogę od wysyłkowej wypożyczalni DVD, aż do przekształcenia się w medialny moloch o globalnym zasięgu.

Krytycy polecają

W ramach sekcji Głos krytyków widzowie 12. edycji Kamery Akcji będą mogli obejrzeć mieszankę jarzących się neonów oraz niespotykanego chłodu, który nie pozostawi odbiorcy obojętnym. „Berlin Alexanderplatz” (pokaz online), wybrany do konkursu głównego na festiwalu w Berlinie oraz nagrodzony na rozdaniach Europejskich i Niemieckich Nagród Filmowych, aktualizuje wątki podjęte w klasycznej powieści Alfreda Döblina o tym samym tytule, przenosząc akcję do czasów współczesnych. Na drugim biegunie natomiast znajduje się przypominająca dzieła Michaela Hanekego oscarowa „Aida” (pokaz stacjonarny) bośniackiej reżyserki Jasmili Žbanić, wyprodukowana przez Ewę Puszczyńską. Ten niezwykle poruszający i mocny film zdobył laur specjalny i nominację do Złotych Lwów na festiwalu w Wenecji oraz nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego podczas Independent Spirit.

Dobre, bo polskie

Kinomani z pewnością docenią sekcję Kina polskiego, bo podczas pokazów w Szkole Filmowej w Łodzi zaprezentowane zostaną: canneński „Sweat” Magnusa von Horna (pokaz stacjonarny), będący obrazem o samotności, hejcie i autodestrukcji oraz nominowany do Złotych Lwów film uwielbianych przez widzów Kamery Akcji Natalii i Łukasza Grzegorzków – „Moje wspaniałe życie” (pokaz przedpremierowy, stacjonarny). Nie zabraknie też głośnego debiutu storyboardzisty Mateusza Rakowicza, którego „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” zbiera świetne recenzje, zapisując świeże karty w kanonie polskiego kina gatunkowego.

Anna Kazejak – storytellerka

Stałym elementem Kamery Akcji są spotkania z cyklu „Filmoznawca-filmowiec”, w tym roku gościem będzie Anna Kazejak, która opowie jak studia filmoznawcze (UŚ i UŁ) wpłynęły na jej drogę twórczą. Kino Kazejak jest różnorodne i nastawione na odkrywanie coraz to nowych form. To storytellerka (przez dwa lata była showrunnerką Showmax’a), która tworzy filmy fabularne („Obietnica, „Skrzydlate świnie”, „Cudak”), krótkie formy (netflixowa „Erotica 2022”), audioseriale („Fucking Bornholm”) czy seriale („Szadź”, „Bez tajemnic”). Na 12. FKA widzowie zobaczą jej pierwsze filmy. Na platformie Think Film pokazane zostaną etiudy ze Szkoły Filmowej w Łodzi: „Puls” (2003), „Jesteś tam” (2004) czy „Kilka prostych słów” (2007) oraz nowelowy debiut fabularny „Oda do radości” (2005) zrealizowany wspólnie z Janem Komasą i Maciejem Migasem.

Pierwszy zarys harmonogramu

12.Festiwal Kamera Akcja odbędzie się już za miesiąc, od 30 września do 7 października 2021 roku. Edycja stacjonarna rozpocznie się w czwartek wieczorem (30 września) unikalnym pokazem plenerowym w postindustrialnej przestrzeni w Łodzi. Natomiast 1 października minie pod znakiem dnia z Łodzią filmową – na uczestników czekać będą spacery, warsztaty, wydarzenia towarzyszące, a wieczorem startujemy z projekcjami w Szkole Filmowej w Łodzi od pokazu „Moje wspaniałe życie” i spotkania z twórcami – mówi dyrektorka festiwalu Malwina Czajka – Rozmowy i projekcje festiwalowych filmów na trzech salach kinowych przy Targowej potrwają aż do niedzieli (3 października). W online’owej wersji festiwalu (30.09-07.10) na platformie Think Film odbywać się będą minimum trzy pokazy filmowe dziennie dostępne w czterogodzinnych oknach czasowych: BLOK 1 (15:00-19:00) / BLOK 2: (18:00-22:00) / BLOK 3: (21:00-1:00) oraz minimum jedno wydarzenie online z udziałem znakomitych gości (w tym międzynarodowych!). Już w przyszłym tygodniu podamy szczegóły odnośnie spotkań, warsztatów i dyskusji z udziałem ekspertów dopowiada Przemysław Glajzner, dyrektor FKA.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Odsłonięcie Gwiazd Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka w Łódzkiej Alei Gwiazd
future
Future Shorts winter edition 2015
Nowe Narracje Wizualne w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*