transatlantykPo raz pierwszy PGNiG Transatlantyk Festival ogłasza dwa ważne konkursy filmowe: Międzynarodowy Konkurs Transatlantyk (Transatlantyk International Competition) oraz Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych, nazwiska pierwszych gości zagranicznych, Transatlantyk: Mobilne Kino ŠKODY w dwóch województwach, Kino Kulinarne i wiele więcej.

Międzynarodowy Konkurs Transatlantyk
Podczas tegorocznej edycji Transatlantyku po raz pierwszy odbędzie się międzynarodowy konkurs filmowy. Zwycięzca Transatlantyk International Competition otrzyma główną nagrodę – Złotą Arkę. Najbardziej znanym tytułem, który weźmie udział w tegorocznej edycji konkursu jest „Fuocoammare. Ogień na morzu” Gianfranco Rosiego, zwycięzca tegorocznego Berlinale! Ponadto Transatlantykowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć m.in. „Almost Holy” Steve’a Hoovera (którego współproducentem jest Terrence Malick) czy „Śmierć w Sarajewie”Danisa Tanovicia.

Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych
Współczesne światowe kino krótkometrażowe opiera się na trzech filarach – fabule, dokumencie i animacji – by w każdym z tych trzech gatunków móc przekazać ważne, inspirujące czy uświadamiające myśli. W konkursie na najlepszy polski krótkometrażowy film sezonu międzynarodowe jury uhonoruje obraz, który najlepiej opowie o ważnym dla jego twórcy problemie. O główną nagrodę w konkursie będzie ubiegać się 15 filmów najzdolniejszych polskich twórców.

Zagraniczni goście – pierwsza zapowiedź
Zagrała w kilkudziesięciu filmach, m.in. u Michelangelo Antonioniego, Louise’a Malle’a i Jacquesa Rivette’a, ale polska publiczność i tak kojarzy ją przede wszystkim z obrazów Krzysztofa Kieślowskiego. Wybitna francuska aktorka, odtwórczyni głównych ról w „Podwójnym życiu Weroniki” i „Trzy Kolory: Czerwony”. Irene Jacob będzie gościem tegorocznego Transatlantyku! Obok niej na Festiwalu pojawią się kompozytorzy Roque Banos (autor muzyki do m.in. „Mechanika” i „Oldboy. Zemsta jest cierpliwa”) oraz Heitor Pereira („Minionki”, „Minionki rozrabiają”),Bill Whelan – kompozytor słynnego „Riverdance”, a także aktor Keith David („Requiem dla snu” i „Atlasu chmur”) i inni.

Film Otwarcia – bracia Dardenne
Filmem Otwarcia tegorocznego Transatlantyku jest „Nieznana dziewczyna” Jeana-Pierre’a i Luca Dardenne’ów, który walczy o Złotą Palmę w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes. Jego bohaterka, młoda lekarka, obwinia się za śmierć dziewczyny, której nie chciała przyjąć na wizytę. Postanawia udać się w podróż, by dowiedzieć się, kim tak naprawdę była tajemnicza nieznajoma. Film „Nieznana dziewczyna” będzie miał na tegorocznym Transatlantyku swoją polską premierę.

Kino Kulinarne
Kino Kulinarne to jedna z najważniejszych sekcji Transatlantyku. Podczas cyklu filmowego pod tym właśnie tytułem widzowie – jak co roku – oprócz seansów filmowych wezmą udział w wyjątkowych, inspirowanych obrazami filmowymi kolacjach. Kluczem do Kina Kulinarnego jest idea zdrowej żywności, wolnej od chemii i GMO, wytwarzanej w opozycji do masowej, przemysłowej produkcji, a jednocześnie idea niespiesznego spotkania i rozmowy. W tym roku goście Kina Kulinarnego m.in. będą mieli okazję zjeść kolację wg menu przygotowanego przez Wojciecha Modesta Amaro, laureata gwiazdki Michelin!

Transatlantyk: Mobilne Kino ŠKODY
Piotrków Trybunalski, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Pabianice, Łódź, Poznań – to tylko niektóre z 18 przystanków na tegorocznej trasie Mobilnego Kina ŠKODY! W tym roku PGNiG Transatlantyk: Mobilne Kino ŠKODY odbędzie się z niespotykanym dotąd rozmachem: wyruszy w Polskę już 3 czerwca i potrwa przez dwa miesiące, 24 pokazy kina plenerowego odbędą się w kolejne czerwcowe i lipcowe weekendy. W Łodzi na uczestników Mobilnego Kina ŠKODY czeka dodatkowa niespodzianka – konkurs na wybór lokalizacji.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
offka
IX OFFK-a w BOK Rondo
Nie_ten_czlowiektt
Filmowy Pałac – Muzeum Kinematografii
Program 8. edycji Transatlantyk Festival

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*