Konkurs na najlepszego motorniczego MPK Łódź (foto)

Piętnastu prowadzących walczy o tytuł „Najlepszego Motorniczego MPK – Łódź 2018”. Zostali wyłonieni z ponad 40 osób, które w grudniu przystąpiły do pierwszego etapu konkursu, polegającego na testach pisemnych. W drugim etapie konkursu motorniczowie sprawdzają swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy oraz w symulatorze tramwaju Konstal 805 Na. Trasa, jaką mają do przejechania, to pięć przystanków z pętli Karolew do Piotrkowska – Centrum.

Po drodze muszą zwracać uwagę na ograniczenia prędkości, sygnalizacje oraz zachować ostrożność podczas przejazdu przez rozjazdy. Wyniki drugiego etapu konkursu będą znane na początku przyszłego tygodnia, a finał konkursu odbędzie się 6 kwietnia w Zajezdni Telefoniczna.

Łódź jest pierwszym miastem z symulatorem tramwaju w formie kabiny. Obecne przepisy nie nakazują spółkom komunikacyjnym szkoleń z użyciem symulatora, dlatego nie korzystają one z takiego rozwiązania. Docelowo w symulatorze będą się szkolić kursanci, ponieważ podczas jazdy po mieście z instruktorem nie mają okazji sprawdzić swoich umiejętności we wszystkich warunkach pogodowych czy w różnych sytuacjach drogowych wynikających z natężenia ruchu. Oprogramowanie symulatora uwzględnia różne pory dnia i pory roku. Kursant może przetestować jazdę w nocy, podczas mgły, ulewy czy silnych opadów śniegu. Co ważne, symulowane może być również zjawisko „śliskiej szyny”. Symulacja uwzględnia też sytuacje, gdy drogę tramwajowi zajeżdża auto czy rowerzysta albo na torowisko wchodzi pieszy ze słuchawkami w uszach.

Nadzór nad tym, co dzieje się w symulatorze, ma instruktor. Może on samodzielnie uruchamiać poszczególne scenariusze zdarzeń. Monitoring daje mu podgląd na kursanta, pulpit, szybę czołową oraz na fragment szyby prawej.

Do końca lutego ma powstać kabina symulatora tramwaju Pesa. Umowa z firmą Polskie Symulatory, producentem oprogramowania do symulatorów nauki jazdy, opiewa ona na kwotę 397 000 zł netto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *