smok4Ważą się losy dalszego funkcjonowania Experymentarium w Manufakturze. Po ponad pięcioletniej działalności, Centrum Nauki Experymentarium może opuścić Manufakturę i już 30 listopada zostanie otwarte po raz ostatni. Czy opuści również Łódź?

Marek Pisarski, dyrektor Experymentarium, informuje:

„Experymentarium działa od września 2007 roku na terenie Manufaktury. Od tego czasu na powierzchni około 1200 m2 prezentuje wystawy stałe i tymczasowe, organizuje warsztaty i wykłady oraz bierze udział w różnorodnych imprezach okolicznościowych. Funkcjonowanie Experymentarium przyczynia się do promocji miasta Łodzi w całym województwie i regionie. Rocznie Experymentarium odwiedza ponad 40 tys. gości, z czego połowa to osoby z całego województwa.

W okresie trwania swojej działalności Experymentarium zorganizowało 16 wyjątkowych wystaw o różnorodnej tematyce. Dzięki działalności Experymentarium łodzianie mieli jedyną okazję zobaczyć wystawy edukacyjne z całej Europy i Stanów Zjednoczonych. Większość z nich stanowiły wystawy interaktywne umożliwiające samodzielne poznawanie zagadnień z wielu dziedzin nauki i kultury.

Od 31 stycznia 2011 roku decyzją Prezydenta Miasta Łodzi Centrum Nauki Experymentarium zostało mianowane niepubliczną placówką oświatowo – wychowawczą. W ciągu pięcioletniej działalności Experymentarium przy współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, Politechniką Łódzką, TVP oddziałem terenowym w Łodzi, Radiem Łódź, Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi zorganizowało 2 edycje Akademii Profesora Einsteina. Dzięki interesującej tematyce i formule to najprawdopodobniej najbardziej oryginalny Uniwersytet Dziecięcy w Łodzi.

Experymentarium odwiedzają grupy szkolne z całego regionu. Jego działalność wspiera i uzupełnia szkolne programy nauczania tworząc alternatywne zaplecze edukacyjne. W ubiegłym roku Experymentarium wspólnie z Łódzkim Kuratorium Oświaty oraz Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego było organizatorem pierwszej edycji Interdyscyplinarnego Konkursu „Mistrzowie Intelektu. Eksperyment w przyrodzie” dla uczniów gimnazjów województwa łódzkiego. W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 106 gimnazjów z całego województwa łódzkiego.

Ponadto Experymentarium pomaga nauczycielom i metodykom w przygotowywaniu interaktywnych lekcji tematycznych. Wszystkie aktywności tego typu rozwijająkreatywność młodych ludzi. Oprócz działalności edukacyjnej Experymentarium pomaga i wspiera domy dziecka oraz świetlice środowiskowe.

Czy naprawdę mamy przestać działać w Łodzi? O szczegółach i aktualnej sytuacji będziemy informować w kolejnych komunikatach.”

Zobacz także:

Tajemnice II Wojny Światowej w Experymentarium (foto)
Chiński Smok i Armia Terakotowa Cesarza Qin w Experymentarium (foto)

/fot. Agnieszka Woś

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kanal1917
Zabytkowy kanał rzeki Łódki (wideo)
grzyby
Grzyby znane i mniej znane (foto)
Modernizacja wiwarium w łódzkim ZOO – pierwszy etap zakończony (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*