Kończą się remonty willi Meyera przy ul. Moniuszki (foto)

Zabytkowe wille Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 3 i 5 to po remoncie prawdziwe perełki. Jak wyglądają odnowione wnętrza? Co w nich powstanie?

Ulica Moniuszki na przełomie XIX i XX wieku była szczególnym miejscem na mapie Łodzi – przy tej prywatnej alei mieszkali przedstawiciele elity artystycznej i intelektualnej miasta. Niestety później ulica oraz dwie znajdujące się przy niej wille Ludwika Meyera zaczęły popadać w ruinę. Na szczęście sypiące się tynki oraz powybijane okna to już przeszłość. Na ul. Moniuszki wraca życie – trwa przebudowa, która zmieni ją w kolejny już w Łodzi woonerf, na ukończeniu jest także remont dwóch zabytkowych willi Meyera. W budynku pod numerem 5 powstaje nowoczesna Mediateka MeMo, a tuż obok, pod numerem 3, nowa siedziba Wydziału Kultury UMŁ. Sąsiadujące ze sobą budynki zostały połączone efektownym, przeszklonym dziedzińcem.

 – Wille Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 3 i 5 przeszły remont od dachu po piwnice. Wymienione zostały wszystkie instalacje, odnowiono stolarkę okienną i drzwiową, przebudowano i poddano renowacji klatki schodowe. Wyremontowane zostały wszystkie pomieszczenia, wprowadzono także udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami (w budynkach pojawiła się winda). Pomieszczenia wyposażone zostały w nowe meble, a wkrótce pojawią się tu również w urządzenia multimedialne, sieciowe i telekomunikacyjne – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi. 

Prace budowlane objęły dwa budynki, oficynę, dziedziniec i ogród. W dawnych pomieszczeniach mieszkalnych powstały połączona z ogrodem wielofunkcyjna sala z antresolą, sala ze zbiorami Mediateki oraz studio do nagrań lektorskich. Znalazło się także miejsce na trzy pracownie przeznaczone na warsztaty i szkolenia. Przestrzeń wystawiennicza zorganizowana zostanie w przeszklonym dziedzińcu, gdzie będzie także kawiarnia. Jesteśmy na ostatnim etapie prac.

– Trwa urządzanie wnętrz, roboty poprawkowe i porządkowe. Inwestycję planujemy zakończyć w czerwcu – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Wartość robót budowlanych przy Moniuszki 3 to 11 841 237 zł, zaś przy Moniuszki 5 –  24 406 863 zł brutto.

Mediateka

Otwarcie Mediateki MeMo zaplanowane jest na jesień 2022 roku. To zupełnie nowa jakość na łódzkiej mapie instytucji kultury – będzie łączyć funkcję tradycyjnego korzystania ze zbiorów literackich, organizację wydarzeń „na żywo” oraz dostęp do nowoczesnych technologii.

– Mediateka to przestrzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Sala gier z symulatorami będzie niewątpliwą atrakcją nie tylko dla młodszych odwiedzających, a miłośnikom komiksu zbiory Mediateki zaoferują ponad 3000 publikacji. Mediateka MeMo to miejsce otwarte na nowe technologie i social media, dlatego świetnie odnajdą się tu wszyscy tworzący w sieci. Będą tu sale przeznaczone do nagrywania filmów i dźwięku, z możliwością korzystania ze sprzętu, takiego jak green screen, sala montażu czy udźwiękowienia – mówi Halina Bernat, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Mediateka ma stać się miejscem wielu wydarzeń. W planach są spotkania z twórcami i artystami oraz nowoczesny program edukacyjny. Na patio wyposażonym w scenę i profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy będą odbywać się kameralne koncerty i pokazy artystyczne. W ofercie znajdą się propozycje zarówno dla najmłodszych, jak i studentów czy seniorów. Atrakcją dla melomanów i miłośników winyli będzie kolekcjonerski gramofon OSCAR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *