IMG_7808Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprosiło do Łodzi dwóch wybitnych kantorów, by uczcić setną rocznicę śmierci wielkiego łódzkiego rabina Eljahu Chaima Majzla. 

Eljahu Chaim Majzel był naczelnym rabinem Łodzi przez prawie czterdzieści lat w czasie największego rozkwitu miasta, właśnie mija sto lat od jego śmierci. Jego pogrzeb zgromadził tysiące łodzian, nie tylko członków społeczności żydowskiej. Rabin Majzel bowiem, jak przypomniał przed niedzielnym koncertem obecny rabin Łodzi Symcha Keller, był nie tylko opiekunem duchowym, ale przede wszystkim wielkim społecznikiem, a jego posługa polegała głownie na opiece nad najbardziej potrzebującymi. Wraz z kościołem katolickim organizował kuchnię polową dla biedoty, z własnych środków wspierał sierociniec, bywało też, że oddawał własne płaszcze żebrakom. Pochylał się nad najbiedniejszymi i szukając dla nich pomocy pukał do drzwi tych najbogatszych. Fabrykanta Izraela Poznańskiego przetrzymał na mrozie bardzo długą modlitwą, by ten ufundował węgiel dla zmarzniętych Żydów.  Ale podobno Majzel rzadko uciekał się do takich podstępów, zazwyczaj „niczego nie wymuszał awanturami, klątwami czy agresją, ale zachęcał własnym przykładem”.

Przed niedzielnym koncertem w odnowionym Domu Towarzystwa Kredytowego przedstawiciel Rady Miejskiej w Łodzi ogłosił, że trwają prace nad nadaniem imienia rabina Eljahu Chaima Majzla skwerowi u zbiegu ulic Drewnowskiej i Zachodniej.

W judaizmie trwa teraz specjalny czas, w którym nie gra się na instrumentach i nie słucha muzyki. Wyjątkiem są takie okazje jak rocznica śmierci wybitnego rabina. Z tego względu koncert był a capella, tylko na dwa wybitne głosy. Tradycyjne chasydzkie pieśni wykonali światowej sławy kantorzy: David Weinbach (był głównym kantorem w Ramat Gan i Petach Tikva w Izraelu oraz w Young Israel Synagogue w Nowym Jorku) oraz Yechezkel Klang (pochodzi z Nowego Jorku, absolwent Tel Aviv  Cantorial Institute). Początkowo podniosły nastrój spotkania złamała publiczność, która wraz ze śpiewakami bardzo ochoczo nuciła te najbardziej znane melodie.


PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kolory_polski_logo
Kolory Polski 2017 – informacje
Fortepiany Wolności – Sokołowski gra Ciechowskiego
Bacewicz International Summer Music Academy

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*