Koncert przedYAPOWY w Starej Szkutni

Festiwal Yapa jak co roku odbędzie się w 2 weekend marca. Zanim jeszcze jednak Łódź stanie się stolicą piosenki studenckiej, poezji śpiewanej i folku, zapraszamy na koncert przedYapowy, który rozpocznie studenckie świętowanie w Łodzi. Koncert odbędzie się 16 lutego w Starej Szkutni, przy ul. Wólczańskiej Wólczańskiej 40/42.

Zagrają: Irena Salwowska z zespołem (jeden z laureatów YAPY 2018), Myszy i Ludzie (muzycy z dawnego zespołu Na Bani). Start o godz. 20:00.

MOŻNA SIĘ ZGŁASZAĆ DO KONKURSU NA 44. YAPIE

Konkurs przeznaczony jest dla zespołów i solistów, którzy chcą się zaprezentować na najstarszym łódzkim festiwalu piosenki turystycznej, studenckiej i poezji śpiewanej. Część konkursowa Yapy jest niepowtarzalną okazją do zaprezentowania się młodych, często debiutujących artystów przed szeroką publicznością.

Na przeglądzie występy konkursowiczów przeplatane są koncertami gwiazd i uznanych już zespołów. Na Yapowej scenie swoje pierwsze kroki stawiali między innymi: Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina, Jerzy Filar, Bez Jacka, Wały Jagiellońskie, Bez Idola, EKT Gdynia, Elżbieta Adamiak i Wojciech Wiśniewski, Wiesław Tupaczewski czy Olek Grotowski. Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu, regulamin i kartę zgłoszeń można znaleźć pod adresem www.yapa.art.pl, w zakładce Konkurs. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 2 marca.

W tym roku, już po raz 44. w Łodzi odbędzie się największy w Polce studencki festiwal piosenki. YAPA, bo o niej mowa, to najstarszy łódzki festiwal i jedno z najstarszych takich wydarzeń w Polsce. W tym roku na muzyczną podróż po górskich szlakach zabierze blisko 2 tysiące podróżnych z całej Polski. Fani piosenki, poezji śpiewanej, folku i podróży, przez 4 dni zagoszczą w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. Festiwal to 3 dni koncertów, spotkań i wspólnego śpiewania. Wszyscy, którzy przybędą do Łodzi będą mogli skorzystać z bezpłatnego noclegu. Dla tych, którzy nie będą mogli osobiście przybyć do Zatoki przewidziana jest transmisja internetowa (na YouTubowym kanale YAPY) oraz radiowa (za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej).

YAPA jest jednym z najstarszych festiwali piosenki turystycznej w kraju. Jego głównym organizatorem jest Politechnika Łódzka i organizacje studenckie działające na uczelni – Studencki Klub Turystyczny PŁazik, Studenckie Radio „Żak” Politechniki Łódzkiej i Studenckie Koło Przewodników Bezkidzkich. Pierwsza edycja YAPY odbyła się 1974 roku. Przez kilkadziesiąt lat YAPA przeszła znaczną metamorfozę. W ostatnich latach, podczas festiwalu, w Łodzi gromadzi się około 2 tysiące uczestników. Pięciokrotnie więcej osób łączy się z YAPĄ za pośrednictwem internetu. Obecnie w organizację festiwalu zaangażowanych jest ponad 100 wolontariuszy.

Tegoroczny festiwal zapowiada się, wyjątkowo. Przed nami trzy dni pełne wrażeń, podczas których odbędą się 4 koncerty: dwa konkursowe, koncert nocny oraz koncert laureatów. Miłośnicy poezji śpiewanej, autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku na pewno się nie zawiodą. W piątek, na scenie zobaczymy między innymi Grupę na Swoim, która w zeszłym roku skradła serca Yapowiczów i zdobyła nagrodę publiczności. Sobotni koncert nocny uświetni jubileusz 20 lecia jednej z najważniejszych formacji poetyckich w Polsce – Lubelskiej Federacji Bardów. Federacja jest doskonale znana łódzkiej publiczności, która zawsze chętnie wspomaga wykonawców swoim śpiewem. W swojej twórczości łączą folklor Kresów i POP z muzyką klasyczną. Tego samego wieczoru będzie można również usłyszeć Chwilę Nieuwagi w wyjątkowym duecie z Kubą Blokeszem. Zespół niejednokrotnie gościł na łódzkiej scenie, zabierając uczestników do krainy łagodności, w którą zgrabnie wplata górnośląski folklor. Na ich najnowszej płycie znajdziemy także piosenki zza południowej granicy. Jedną z nich- Proměny- Yapowicze mogli usłyszeć w 2016 roku w wykonaniu Chwili Nieuwagi, oraz rok temu w wykonaniu Oready. YAPA to też miejsce dla artystów stawiających pierwsze kroki na scenie. To właśnie z ich udziałem co roku odbywa się koncert konkursowy, w którym kiedyś zaczynały takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia. Swoje zgłoszenia można wysyłać do 28 lutego na adres: zgloszenia@yapa.art.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *