Koncert jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca „Anilana” im. Leszka Woszczyńskiego

W tym roku Zespół Pieśni i Tańca „Anilana” im. Leszka Woszczyńskiego obchodzi 50-lecie działalności artystycznej.  Z tej okazji odbędzie się wyjątkowy koncert w Teatrze Muzycznym w Łodzi (19/06/2021, godz. 18.30)

Jubileusz będzie miał formę spektaklu słowno-wokalno-tanecznego w wykonaniu tancerzy obecnej „Anilany”, „Złotej Anilany”, czyli najstarszych członków zespołu oraz dzieci z „Małej Anilany”. Na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi zaprezentuje się około 60 tancerzy. Wspólnie wykonają tańce regionalne: suita tańców opoczyńskich, lubelskich, nowosądeckich, rzeszowskich, podhalańskich oraz duet kujawiak z oberkiem.

Zespół Pieśni i Tańca „Anilana” powstał w 1970 roku i do dzisiaj występuje pod nazwą swojego pierwszego patrona – Zakładów Włókien Chemicznych „Chemitex – Anilana”. Inicjatorem utworzenia zespołu i pierwszym opiekunem z ramienia fabryki był znany w Łodzi animator kultury Daniel Gerber.Przez wiele lat funkcję kierownika artystycznego oraz głównego choreografa sprawował nieoceniony pan Leszek Woszczyński, dzięki któremu zespół rozkwitł.

Obecnie opiekę nad zespołem sprawuje Pani Katarzyna Korzeniewska-Killo – pedagog, nauczyciel i instruktor tańca ludowego i współczesnego oraz wieloletnia tancerka ZPiT „Anilana”.  Członkami Zespołu Pieśni i Tańca „Anilana” im. Leszka Woszczyńskiego są uczniowie oraz studenci z różnych łódzkich szkół, którzy wybrali „Anilanę” jako miejsce realizacji swoich pasji i zainteresowań.

ZPiT „Anilana” jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali folklorystycznych. Do ostatnich sukcesów należy: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Alnwick w Wielkiej Brytanii, gdzie zespół zdobył Certificate of Appreciation oraz festiwal w Murcii w Hiszpanii, jak również Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Stuttgarcie. Za swoją wieloletnią działalność zespół otrzymał nadaną przez Radę Miejską w Łodzi „Odznakę za Zasługi dla Miasta Łodzi”, a w 2015 roku z okazji Jubileuszu 45 lecia działalności artystycznej, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Zespół posiada także profesjonalną kapelę ludową pod kierownictwem pana Dariusza Proszaka. Repertuar kapeli to  nie tylko polskie utwory ludowe, ale także muzyka z różnych regionów świata.

Oficjalna strona zespołu: http://zpitanilana.pl/ Fb: @zpitanilana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *