Koncert jubileuszowy: 40-lecie pracy prof. Sławomira Kaczorowskiego

W sobotę 19 marca o godz. 18.00 Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na koncert jubileuszowy prof. Sławomira Kaczorowskiego. Ten wybitny kompozytor, a także pedagog łódzkiej uczelni świętować będzie 40-lecie swojej pracy artystycznej. Z tej okazji w programie koncertu znalazły się dwa utwory skomponowane przez samego Profesora. Soliści, chór i orkiestra Akademia wystąpią pod dyrekcją Jerzego Swobody. Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a. Na wydarzenie obowiązują bilety wstępu w cenie 30 zł i 20 zł.

 

Miejscami przejmujący i pełen emocji, czasem zupełnie ustabilizowany i łagodny dialog dwóch fletów z „Koncertu na 2 flety i orkiestrę” Sławomira Kaczorowskiego rozpocznie sobotni wieczór. Ta kompozycja, napisana w 2021 roku, zabrzmi w interpretacji Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem Jerzego Swobody. Solistami będą fleciści: pedagog łódzkiej Akademii Ewelina Zawiślak oraz János Bálint, profesor związany z Hochschule für Musik Detmold. Tego wieczoru publiczność będzie miała także okazję usłyszeć Missa brevis Profesora Kaczorowskiego – kompozycję napisaną w 2020 roku na mezzosopran, chór i orkiestrę. Chór i Orkiestra Symfoniczna wykonają Mszę wraz z solistką Urszulą Kryger – wybitną śpiewaczką piastującą stanowisko prorektora ds. artystycznych łódzkiej Akademii. Finałem koncertu stanie się wielkie dzieło należące do kanonu symfoniki klasycznej, czyli III Symfonia Es-dur op. 55 Eroica Ludwiga van Beethovena. Kompozycja powstała w latach 1803-04 i jest postrzegana jako dzieło przełomowe zarówno pod względem formalnym, jak i instrumentalnym.

 

Obchodzący 40-lecie swojej pracy artystycznej Sławomir Kaczorowski, łódzki kompozytor i pedagog, w 1981 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi w dwóch specjalnościach: kompozycji (klasa prof. Bronisława K. Przybylskiego) i teorii muzyki. Od tego momentu do dziś jest zatrudniony w łódzkiej uczelni, w której pełnił wiele funkcji kierowniczych. Był prodziekanem Wydziału Kompozycji, Teorii, Wychowania Muzycznego i Rytmiki, prorektorem ds. artystyczno-dydaktycznych Akademii, kierownikiem Katedry Kompozycji. Z dużym zaangażowaniem przygotowywał kolejne edycje sesji „Musica Moderna” – cyklu koncertów i wykładów poświęconych nowej muzyce, organizowanych do dziś w dużej mierze za sprawą Profesora. Zasiadał w jury konkursów kompozytorskich i chóralnych, jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Związku Kompozytorów Polskich – pełni funkcję prezesa Łódzkiego Oddziału ZKP. Utwory Sławomira Kaczorowskiego, szczególnie chóralne, solowe i kameralne, cieszą się dużą popularnością wśród wykonawców i odbiorców.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *