W najbliższą sobotę 17 kwietnia o godzinie 16.00 na kanale YouTube Akademii Muzycznej w Łodzi odbędzie się transmisja koncertu studentów z klas gitary łódzkiej uczelni. Wystąpią: Klaudia Głuszek, Kalina Polańska, Nikodem Drożdżowski i Maksym Niewczas. W programie znajdą się utwory na gitarę solo i trio gitarowe m.in. Phillipa Hougtona, Nigela Westlake’a, Macieja Staszewkiego i Einojuhaniego Rautavaary.

Koncert rozpocznie się od kompozycji Phillipa Hougtona – australijskiego kompozytora i gitarzysty żyjącego na przełomie XX i XXI wieku. Cztery ilustracyjne utwory ze zbioru o intrygującym tytule Ghotica: Book of Spooks and Spectres (Księga widm i upiorów) zagra Kalina Polańska z klasy gitary dra hab. Macieja Staszewskiego, prof. AM. Jako kolejny zaprezentuje się Maksym Niewczas, kształcący się także pod kierunkiem prof. Staszewskiego. Zaprezentuje När jag blir stor (Kiedy dorosnę) autorstwa szwedzko-francuskiego kompozytora André Chiniego. Dzieło to artysta zadedykował gitarzyście Matsowi Bergströmowi i wszystkim niewolniczo pracującym dzieciom na świecie.

Podczas trzeciego występu publiczność usłyszy kompozycję fińskiego twórcy zatytułowaną Serenades of the Unicorn (Serenady jednorożca). Czteroczęściowy utwór Eniojuhaniego Rautavaary wykona Kalina Polańska, która na estradzie pojawi się po raz drugi. Kolejnym utworem na gitarę solo podczas sobotniego koncertu będzie Valse Vertigo (Walc z zawrotami głowy) francuskiego kompozytora Patricka Roux, gitarzysty klasycznego i profesora konserwatorium muzyki w Gatineau Uniwersytetu Ottawskiego. Kompozycję wykona Nikodem Drożdżowski z klasy gitary dra hab. Jacka Dulikowskiego.

Następnym utworem, który będzie można wysłuchać w sobotę, będzie Alcázar Macieja Staszewskiego, kompozytora i gitarzysty związanego z Akademią Muzyczną w Łodzi. Utwór, którego tytuł odnosi się do Alhabry – zachwycającego XIII-wiecznego pałacu w hiszpańskiej Granadzie, wykona Klaudia Głuszek, kształcąca się pod kierunkiem dra hab. Jacka Dulikowskiego. Sobotni koncert zakończy się kompozycją Shards of Jaisalmer (Odłamki Jaisalmer) Nigela Westlake’a, australijskiego wielokrotnie nagradzanego kompozytora i dyrygenta wywodzącego się z Perth. Shards of Jaisalmer wykona gitarowe trio w składzie: Kalina Polańska, Nikodem Drożdżowski i Maksym Niewczas.

Wydarzenie poprowadzi Marcin Marchlewski, który opowie o utworach prezentowanych podczas koncertu.

Koncert transmitowany będzie na żywo na kanale YouTube Akademii Muzycznej w Łodzi pod adresem: https://youtu.be/TjgGicy-l5A

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/kwiecien-2021/155764-koncert-gitarowy

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
brudny
Morthus, Brüdny Skurwiel, Incinerator i Butchery w Stereo Krogs
buldog
Buldog w Luce
6. Łódzka Noc Muzyki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*