Koncert chóralny University of New Hampshire

uniwerssW środę, 8 czerwca w ŁÓdzkim Domu Kultury rozpocznie się koncert Akademickiego Chóru University of New Hampshire. Poza nimi na scenie pojawią się: Żeński Chór Juvenales Cantores Lodzienses oraz Łódzka Grupa Gospel. Wstęp jest bezpłatny.

Akademicki Chór University of New Hampshire /USA/ z Durham w stanie New Hampshire posiada w swym repertuarze muzykę dawnych  wieków jak również kompozycje  współczesne.  Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki gospel oraz rozrywkowej. W ciągu każdego roku przygotowuje  cztery  bloki różnorodnych utworów, które prezentuje z wielkim powodzeniem na koncertach oraz festiwalach chóralnych w kraju i zagranicą. Dyrektorem artystycznym chóru jest australijski muzyk, doświadczony dyrygent orkiestrowy William Kempster. Koncertował z prowadzonymi orkiestrami w Australii, Kanadzie, USA, Rumunii, Bułgarii. W 2009r. odbył z chórem University of New Hampshire tourne koncertowe w Czechach, biorąc udział w Festiwalu w Pardubicach gdzie zespół otrzymał nagrodę specjalną   przyznaną przez jury dla chóru zagranicznego, za najlepszą interpretację utworu czeskiego kompozytora. William Kempster jest członkiem międzynarodowego Jury na konkursach w Kolumbii, Hiszpanii, Norwegii. W 2011r Chór Uniwersytetu brał udział w festiwalu im. Antoniego Brucknera w Linzu w Austrii zdobywając  złote i srebrne medale w dwóch różnych kategoriach. William Kempster nagrał z zespołem trzy płyty CD. W Polsce Akademicki Chór University of New Hampshire występuje po raz pierwszy.

Żeński Chór Juvenales Cantores Lodzienses – dyrygentem jest doświadczony chórmistrz Krzysztof Kozłowski. Chór jest zespołem młodzieżowym, którego repertuar obejmuje utwory kompozytorów polskich i zagranicznych różnych epok. Szczególnie jednak specjalizuje się w wykonawstwie utworów łódzkich współczesnych kompozytorów, posiadając na swym koncie ich prawykonania. Wysoki poziom artystyczny chóru szereguje go wśród najlepszych chórów młodzieżowych w Polsce. Chór odniósł wiele sukcesów artystycznych biorąc udział w festiwalach krajowych i zagranicznych. Jest aktywny artystycznie,  wielokrotnie zapraszany do uświetniania uroczystości o charakterze państwowym i regionalnym. W Łodzi oraz w regionie koncertował wspólnie z chórami zagranicznymi z Niemiec, Rosji, Szwecji, Słowenii i USA. Z wielu wyróżnień najbardziej sobie ceni gratulacje od Prezydenta Miasta Łodzi oraz uznanie  łódzkich melomanów. Chór od kilku lat uczestniczy w projekcie MKiDN Śpiewająca Polska, którego koordynatorem wojewódzkim jest dyrygent – Krzysztof Kozłowski. Ostatnio chór Juvenales Cantores Lodzienses brał udział w interesującym projekcie jakim było prawykonanie kompozycji współczesnego walijskiego twórcy Karla Jenkinsa „ Adiemus – songs of Sanctuary”.

Łódzka Grupa Gospel – została założona w 2007r. z inicjatywy Sebastiana Szokalskiego i obecnie działa w Łódzkim Domu Kultury. Zespół  wielokrotnie koncertował w Łodzi oraz w regionie łódzkim, pokazując moc muzyki gospel – jej energię, radość, siłę przekazu. Celem działalności, jest m.in. inicjowanie, organizowanie i promowanie działań w dziedzinie kultury, realizowanie przedsięwzięć kulturalnych w kraju i za granicą, działania edukacyjne. Duża spontaniczność, oryginalne wykonawstwo oraz bezpretensjonalność tworzą niezwykłą atmosferę podczas ich występów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *