IMG_8239Do 26 sierpnia w Ośrodku Propagandy Sztuki można podziwiać wystawę Komunikaty kultury – przesłanie plakatu. Europejski plakat na przełomie XX i XXI w.

Ekspozycja została przygotowana na bazie materiałów wystawy Przesłanie plakatu, zorganizowanej z inicjatywy czołowego czeskiego plakacisty Karela Míška w Pradze w 2001 roku. Zaprosił on wówczas do Pragi osiemnastu projektantów z dziesięciu krajów europejskich. Plakaty z tej wystawy zostały przekazane przez dwoma laty do zbiorów Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu. Były wieloletni kurator tych zbiorów Zdzisław Schubert dokonał re-designu wystawy praskiej, uzupełniając ją zarówno o nowsze prace autorów z ostatniej dekady, jak i poszerzając krąg projektantów, biorących udział w wystawie o nowe nazwiska. Tym samym liczba autorów zwiększyła się do dwudziestu jeden, a liczba krajów do dwunastui

Dla wszystkich prezentowanych tu twórców plakat jest wyrazem ich wewnętrznej pasji. Artykułuje ich światopogląd artystyczny, poprzez niego określają także swoją postawę wobec otaczającego świata. Mimo całej mozaiki reprezentowanych środków wyrazu – od rozmalowanych, metaforycznych kompozycji po powściągliwe formy wywodzące się z tradycji konstruktywizmu plakaty te przypominają nam, że to Europa była kolebką narodzin nowoczesnego plakatu i nadal jest to najsilniejszy jego ośrodek.

joomplu:37418

Ekspozycja ta wpisuje się w krąg imprez kulturalnych organizowanych z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 oraz towarzyszących 23. Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie.

/txt. na podstawi mat.pras.

Zobacz także:

L-UND. Łódzka Scena Podziemna 1985-1995 (foto+wideo)

Sławomir Iwański – plakaty (foto)

Henryk Tomaszewski (1914‐2005) w Galerii Willa (foto)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
glowne_plakat_kine
Niezrealizowane. Plakaty w Muzeum Kinematografii (foto)
tomasz_tomaszewski_-_nie_tylko_komiks_20130509_1238160575
Tomasz Tomaszewski – Nie tylko komiks (foto)
DSC_9918
Wernisaż wystawy „Pomiędzy”

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*