PB220207W Levinsky College of Education w Tel Awiwie została otwarta ekspozycja pn. Komiks polski: historie w dymkach. Przedsięwzięcie zorganizowało  Stowarzyszenie Twórców „Contur” z Łodzi. Jej kuratorem jest Wojciech Birek.

Ekspozycja to pierwsza tak obszerna prezentacja polskiej sztuki komiksu na Bliskim Wschodzie. Pokazane prace ponad 20 twórców, należących do trzech pokoleń, działających obecnie na polskim rynku komiksowym. Można na niej obejrzeć komiksy weterana polskiego komiksu Henryka Jerzego Chmielewskiego i klasyków polskiego komiksu lat 70. i 80. – Grzegorza Rosińskiego, Tadeusza Baranowskiego i Zbigniewa Kasprzaka. Średnie pokolenie twórców, debiutujących w latach 90, reprezentują Agata „Endo” Nowicka, Krzysztof Gawronkiewicz, Sławomir Kiełbus, Bartosz Minkiewicz, Krzysztof Ostrowski, Aleksandra Spanowicz, Rafał Szłapa, Benedykt Szneider, Tomasz Tomaszewski, Przemysław Truściński, Marek Turek i twórcy należący do grupy pART Studio. Nie zabrakło też najmłodszych artystów, którzy rozpoczęli karierę w ciągu ostatniej dekady. Należą do nich: Marek Lachowicz, Piotr Nowacki, Maciej Pałka, Tomasz Pastuszka i Marcin Podolec.

joomplu:45668

Reprezentują oni bardzo różnorodne podejście do uprawianego przez siebie gatunku twórczości: od różnorodnych gatunkowo, klasycznych form komiksu poprzez eksperymenty i poszukiwania warsztatowe, aż po osobiste, autorskie wypowiedzi artystyczne.

Wystawie towarzyszy prezentacja multimedialna, pokazująca także prace innych polskich artystów komiksu; jej zadaniem jest dopełnienie obrazu polskiego środowiska komiksowego, tworzącego liczną i wewnętrznie zróżnicowaną grupę twórców o bogatym i interesującym dorobku.

Ekspozycję dopełnia kolorowy katalog w językach hebrajskim, angielskim i polskim, zaś na jej  wernisażu obecni byli  polscy twórcy komiksowi: Krzysztofem Ostrowskim i Piotrem Kasińskim, którzy opowiedzieli o swojej twórczości i tajnikach warsztatu artystycznego, oraz doktor Wojciech Birek – badacz i znawca komiksów, który zaprezentował historię i współczesną sytuację komiksu w Polsce.

Zobacz także:

XXIII MFKiG: Śledziu, Sandoval, Azzarello (foto+wideo)

XXIII MFKiG: Gala FInałowa (foto+wideo)

XXIII MFKiG: John McCrea i Dave McKean (foto+wideo)

XXIII MFKiG: 5 października – piątek (foto)

XXIII MFKiG: 4 października – czwartek (foto)

23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi 2012 – program, informacje

Wystawy 23. MFKiG w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)

XXIII MFKiG: Wystawa prac Jakuba Wiejackiego w Galerii Manhattan (foto)

Kind Off oraz Cool kids of death & Akira Yamaoka na zakończenie 22. MFKiG (foto)

XXII MFKiG 2011: Gala Finałowa (foto+wideo)

XXII MFKiG 2011: Simon Bisley (foto+wideo)

XXII MFKiG 2011: Konkurs na krótką formę komiksową (foto+wideo)

XXII MFKiG: Maciej Pałka w Małej Literze Art (foto)

XXII MFKiG: Yorgi, komiks i literatura w ŚFK (foto)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
komiksgala_101
MFKiG 2011: Gala Finałowa (foto+wideo)
a2011-06-22_18-28-22
Wystawa „Łódzkie rzeki” (foto)
18012013_047
Magdalena Leśniak – Rekonstrukcja mojej przestrzeni (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*