komedaW piątek, 16 grudnia na malej sali Teatru Nowego im. Kaźmierza Dejmka zobaczymy premierę sztuki Komeda powstałej w koprodukcji Teatru IMKA.

Spektakl poświęcony jest życiu i twórczości przedwcześnie zmarłego wybitnego polskiego kompozytora i jazzmana Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Próba przyjrzenia się krótkiemu, aczkolwiek intensywnemu życiu muzyka, zakończonemu niespodziewaną, absurdalną wręcz śmiercią.

Osią dramaturgiczną tekstu są spotkania Komedy z wybitnymi osobowościami jego epoki (Roman Polański, Marek Hłasko), które okazały się dość kluczowe jeśli chodzi o jego losy- artystyczne i życiowe, ale chcemy też spojrzeć na Komedę z prywatnej, domowej perspektywy – w tym „matkującej” mu i organizującej jego codzienne życie Zofii Komedowej. Kluczową dla tekstu figurą okaże się jednak postać Fryderyka Chopina – innego, przedwcześnie zmarłego Kompozytora Na Emigracji w Trudnych Dla Polski Czasach – który pozwoli nam spojrzeć na historię Komedy nie tylko w ramach jazzowej widokówki, ale naszej dzisiejszej perspektywy, która nie może pozostać obojętna na to, co dzieje się polską kulturą, wolnością wypowiedzi artystycznej i swobodą obywatelską do korzystania z jej dóbr.

reżyseria: Lena Frankiewicz
dramaturgia: Jarosław Murawski
scenografia, kostiumy, światło: Katarzyna Borkowska
choreografia: Mikołaj Mikołajczyk
muzyka: Olo Walicki, na perkusji: Paweł Dobrowolski
asystent reżysera: Adam Kupaj
inspicjentka: Agnieszka Choińska
występują: Monika Buchowiec, Delfina Wilkońska, Iwona Bielska (gościnnie), Michał Bieliński, Mateusz Janicki, Adam Kupaj, Tomasz Karolak (gościnnie)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ckm
34 Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych Centrum 2016
chc_do_nieba_leningradd_20130522_1438466966
Łódź teatrem żyje na Piotrkowskiej
Obietnica poranka w Teatrze Nowym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*