Kolorowa Tolerancja 2022

Od 21 lat w Łodzi w pierwszy dzień Wiosny mówi się o tolerancji, szacunku i empatii. Centrum Dialogu jest organizatorem Kolorowej Tolerancji od 2012. Przez te lata przeprowadziliśmy warsztaty dla dzieci i młodzieży, zorganizowaliśmy wycieczki po Łodzi, Żywą Bibliotekę dla Policji i Straży Miejskiej, organizowaliśmy spotkania w świątyniach łódzkich.
 
Tegoroczne hasło wydarzenia to DOBRE SŁOWA, w akcję zaangażowane są kluby sportowe, zarówno Widzew, jak i ŁKS.  W programie: warsztaty, zwiedzanie stadionów łódzkich klubów sportowych, Żywa Bibliotek (wydarzenie zamknięte), mural, debata.

Program:

KOLOROWA TOLERANCJA 2022
XXI edycja
DOBRE SŁOWA

20.03.2022 (niedziela)

11.00 Dobre słowa na transparenty – warsztaty dla rodzin polskich i ukraińskich z twórczego przygotowania haseł, sloganów i transparentów
Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda
Wiek uczestników: 7-11 lat
Ilość uczestników: 10 rodzin
Wstęp bezpłatny.

Obowiązują zapisy pod adresem mailowym:
zapisy@centrumdialogu.com (w tytule maila proszę napisać WARSZTATY)

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Czasem wszystko zaczyna się od słowa… W domu, na ulicy, w drodze do szkoły, w okolicy placu zabaw… Czy zastanawiacie się nad tym, jak język – bez którego nie ma myślenia – kształtuje naszą rzeczywistość? Co widzą i kodują pierwszoklasiści podczas drogi do szkoły? Jakie chłoną hasła? Komu je „oddają”, licząc na uwagę, zaznaczenie swojej pozycji? Co przyswajają 10-latkowie, podczas swojej aktywności w Internecie? I co stałoby się, gdyby nagle zamiast wrogości wobec „INNEGO” pojawiły się inne emocje ukryte w słowach?
Podczas rodzinnych warsztatów przyjrzymy się nie tylko pojęciu tolerancji – szacunku dla wolności ludzi i ich wyborów, ale i pojęciu „normalności”. Dzisiejszy świat pokazuje, że jest ona raczej procesem ciągłych zmian niż dawną stałością. Jakie słowa i pojęcia mogą być naszym wewnętrznym kompasem – receptą na obawy? Jak nazwać dziś „normę” i zachęcić innych do otwartości na ewolucję?
W trakcie twórczego spotkania, rodzinnie, przyjrzymy się słowom. Przygotujemy hasło w języku polskim i ukraińskim w odniesieniu do idei kolorowej tolerancji. Zachęcimy do przygotowania transparentów, a po ich przygotowaniu – do zamanifestowania swoich poglądów. Na koniec zaplanowaliśmy mini-happening w okolicy Centrum Dialogu.

21.03.2022 (poniedziałek)

12.00 Finał warsztatów graffit z Dariuszem Paczkowskim – „Wielokulturowość na stadionach”

grupa zamknięta

Artysta street artu Dariusz Paczkowski razem z polsko-ukraińską młodzieżą z Ośrodka Kuratorskiego nr 1 w Łodzi oraz z „Piekarni Wartości” przy Stowarzyszeniu Monar wykona graffiti. Graffiti pod nazwą „PEACE” będzie mieć przesłanie antywojenne, nawołujące do wzajemnego szacunku i dialogu.

12.00 Żywa Biblioteka dla piłkarzy z Akademii ŁKS Łódź i Akademii Widzewa

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Wydarzenie zamknięte dla mediów

Nie ma biblioteki bez książek.
Żywa Biblioteka opiera się więc o współpracę z Żywymi Książkami – z osobami wyróżniającymi się ze społeczeństwa, z mniejszościami widzianymi przez pryzmat krzywdzących stereotypów i doświadczającymi dyskryminacji. Każdy może stać się czytelnikiem i czytelniczką – wystarczy zarejestrować się i dostać kartę biblioteczną. Następnie można wypożyczyć wybraną Książkę i rozmawiać z nią przez 30 minut. Wszystkie pytania są dozwolone – oczywiście z poszanowaniem zasad kultury osobistej i szacunku do drugiej osoby.

Podczas specjalnej edycji Żywej Biblioteki Łódź będzie można porozmawiać między innymi z Książkami: Byłą narkomanką, Lesbijką, Mamą dziecka transpłciowego, Mamą dziecka w spektrum autyzmu, Mamą zastępczą, Muzułmaninem-Polakiem, Osobą na wózku inwalidzkim, Osobą z chorobą afektywną dwubiegunową, Pastorem – byłym narkomanem i dilerem, Ukrainką, Żydem.

18.00 Czy wy tego nie widzicie?! Łódzkie „ulice hańby” 20 lat temu i dzisiaj – debata i pokaz filmu “Look around” Marty Ossowskiej i Olgi Pasek
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

Wstęp wolny.

Podczas debaty z udziałem zaproszonych gości porozmawiamy o problemie rasistowskich obraźliwych napisów w przestrzeni publicznej Łodzi. Porównamy sytuację sprzed dwudziestu lat, kiedy startowała Kolorowa Tolerancja i z dzisiaj. Co zmieniło się na przełomie lat? Czy rasizm na ulicach to nadal problem Łodzi? Z czego on wynika? Jak możemy temu problemowi przeciwdziałać?

22.03.2022 (wtorek)

16.00 Historia łódzkiego klubu sportowego ŁKS
Czas trwania: 1h
Miejsce: Klub Sportowy ŁKS Łódź | al. Unii Lubelskiej 2

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy pod adresem mailowym: zapisy@centrumdialogu.com (w tytule maila proszę napisać: ŁKS)

Podczas godzinnego spaceru po stadionie poznamy zarówno historię, jak i dzisiejsze działania oraz plany Klubu na przyszłość. Oprowadzać nas będzie osoba wyznaczona przez Klub, znająca historię i dzisiejszą drużynę. Zobaczymy także stadion i udostępnione przez Klub miejsca.

16.15 „… nie bądź obojętnym… Jak nie oswajać zła?” – warsztat dramowy dla nauczycieli/nauczycielek i edukatorów/edukatorek
Czas trwania: 2 godziny
Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki | ul. Krzemieniecka 2A
Organizatorzy: Instytut Tolerancji, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Stowarzyszenie ŁAD Łódzka Akademia Dramy, Poleski Ośrodek Sztuki

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem mailowym hanagzella@gmail.com lub pod nr telefonu: 666 156 987

Warsztat inspirowany słowami Mariana Turskiego, który podczas obchodów 77. rocznicy wyzwolenia Auschwitz zacytował znaczące wypowiedzi dwóch osób: prezydenta Austrii – „Auschwitz nie spadło z nieba?” oraz wypowiedź prezydenta Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Romana Kenta – „Przykazanie jedenaste – … nie bądź obojętnym”. Podczas spotkania zostaną uwzględnione wątki związane z Holokaustem, ale również z sytuacją współczesną i relacjami społecznymi. Warsztat będzie prowadzony z wykorzystaniem technik dramowych.

24.03.2022 (czwartek)

16.00 Historia łódzkiego klubu sportowego Widzew
Oprowadzanie – Marcin Tarociński
Czas trwania: 1h
Miejsce: Klub Sportowy Widzew Łódź | al. Piłsudskiego 138

Na wydarzenie obowiązują zapisy.
Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy pod adresem mailowym: zapisy@centrumdialogu.com (w tytule maila proszę napisać: WIDZEW)

Podczas godzinnego spaceru po stadionie poznamy zarówno historię, jak i dzisiejsze działania oraz plany Klubu na przyszłość. Oprowadzać nas będzie Marcin Tarociński, który zna historię Klubu i dzisiejszą drużynę. Zobaczymy także stadion, Muzeum Widzewa i udostępnione przez Klub miejsca.

21 marca o godzinie 12.00 przy ulicy ogrodowej 22 odbędzie sięośrodka kuratorskiego nr 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *