freeeCentrum Dialogu im. Marka Edelmana razem z KobieTy Łódź zaprasza na Kolorową Tolerancję 2017. 21 marca przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Jak co roku tego dnia, w pierwszy dzień wiosny, zapraszamy na kolejną, już 18. edycję Kolorowej Tolerancji!

Nie zabraknie dobrze znanych elementów akcji, jak zwiedzanie otwartych świątyń wielu wyznań czy zamalowywanie obraźliwych napisów na murach.

W tym roku nasze wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem „WIELOKULTUROWA KOLOROWA”. Zapraszamy do udziału we wspólnym przejściu ulicą Piotrkowską wszystkich mieszkańców Łodzi, a w szczególności osoby z innych krajów, mieszkające w naszym mieście na krótko lub na stałe. Weźcie ze sobą flagi Łodzi, Polski, Europy, świata… Pokażmy wspólnie, że Łódź jest wielokulturowa i otwarta na osoby innej narodowości, wyznania, koloru skóry, orientacji.

Wspólnie przejdziemy ulicą Piotrkowską, nie zabraknie specjalnych atrakcji, takich jak Hugs with Flags i inne niespodzianki.
Zapraszamy także na inne wydarzenia, które odbędą się w ramach Kolorowej Tolerancji w dniach 22-24 marca: warsztaty, wystawę, wykłady. Dokładny program wydarzenia znajduje się poniżej.

Program:

21 marca

godz. 10.00-12.00 – Łódź – miasto czterech religii
(10.00 i 11.00 – prezentacja dotycząca religii w każdej ze świątyń)
otwarte świątynie czterech kultur:
– Archikatedra Łódzka – Parafia Św. Stanisława Kostki (ul. Piotrkowska 265)
– Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Św. Mateusza (ul. Piotrkowska 283)
– Synagoga Gminy Wyznaniowej Żydowskiej (ul. Pomorska 18)
– Cerkiew św. Aleksandra Newskiego (ul. Kilińskiego 56)
godz. 12.00 – symboliczne zamalowywanie obraźliwych napisów (ul. Solna/ul. Pomorska)
godz. 12.30 – „WIELOKULTUROWA KOLOROWA” – start: początek Piotrkowskiej – zapraszamy z flagami Łodzi, Polski, Europy, świata…
Hugs with Flags – wspólna akcja łodzian z mieszkającymi w Łodzi obcokrajowcami
ok. godz. 13.30 – finał w Pasażu Schillera – niespodzianka

22 marca

godz. 17.45 – otwarcie wystawy „UNICEF – 70 lat pomocy dzieciom”
godz. 18.00 – prezentacja działań UNICEF – Dyrektor Generalny Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF, Marek Krupiński

UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci, z ang. United Nations International Children’s Emergency Fund) to organizacja humanitarna, założona w 1943 r., od 70 lat działająca na rzecz dzieci w 190 krajach na świecie. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej – UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy prezentującej 70 lat pracy UNICEF na rzecz dzieci.
Podczas wydarzenia prowadzona będzie przez UNICEF zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy dzieciom w Syrii.

godz. 19.15 – Oman – oaza wielokulturowości na Bliskim Wschodzie – wykład Sumayi Al-weheibi, studentki Uniwersytetu Łódzkiego
Wykład w jęz. angielskim z tłumaczeniem na jęz. polski
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83

Czy możesz wyobrazić sobie życie w kraju, gdzie wszystkie odrębne religie są swobodnie praktykowane? gdzie Twój sąsiad może być innego wyznania, ale nigdy nawet o tym nie pomyślałeś/aś?
Nasz świat ma wielką potrzebę miłości i harmonii, nie rasizmu, antysemityzmu czy sekciarstwa. Zanim zaczniemy rozważać jakiekolwiek różnice, może powinniśmy najpierw wyliczyć wszystkie podobieństwa!
Nazywam się Sumaya i chciałabym zabrać Cię w wirtualną podróż do mojego kraju tolerancji, Omanu. Proszę, dołącz do nas!

23 marca

godz. 10.00 – warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży licealnej – prowadzenie: Stowarzyszenie O!Środek
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
[brak wolnych miejsc]

godz. 16.30 – Media, mowa nienawiści i strach przed Innym: Jak (nie) działać słowami? – wykład – prowadzenie: Monika Kopytowska, Julita Woźniak (Uniwersytet Łódzki)
Wykład w jęz. angielskim
godz. 18.00 – prezentacja interaktywnej mapy wielokulturowej Łodzi – KobieTY Łódź
godz. 18.15 – Rasizm a genetyka człowieka – wykład Pawła Golika z Instytutu Genetyki i Biotechnologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego
Wykład w jęz. polskim z tłumaczeniem na jęz. angielski
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83

Różnorodność ludzi zamieszkujących Ziemię od dawna budziła zainteresowanie biologów. Często powracano do pytania, czy zakorzenione głęboko w kulturze podziały rasowe mają podstawy w biologii naszego gatunku. Jednak dopiero od niedawna nauka dysponuje narzędziami pozwalającymi na dogłębne zbadanie różnorodności genetycznej populacji człowieka. Ich zastosowanie pozwoliło na odsłonięcie fascynującej historii wędrówek, które zaczęły się, gdy nieliczni jeszcze nasi przodkowie opuścili, będącą kolebką naszego gatunku, Afrykę. Zbadanie naszej różnorodności genetycznej przyniosło wiele zaskakujących odkryć, skłaniających, by podawać w wątpliwość sens wyróżniania wśród ludzi ras, pojmowanych tak, jak do tego przywykliśmy.

24 marca

godz. 10.00-12.00 – warsztaty dla nauczycieli „Bezsenność Jutki, historia getta widziana oczami dziecka – mój znak przeciwko wykluczaniu” – prowadzenie: Hanna Jastrzębska Gzella – pedagog i animator dramy
Miejsce: Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1, ul. Zawiszy 39
Zapisy dla nauczycieli pod adresem: hjgzella@ wckp.lodz.pl lub pod nr tel. 666156987.

W ramach Kolorowej Tolerancji Stowarzyszenie Instytut Tolerancji i ŁAD Łódzka Akademia Dramy wraz z Pracownią Profilaktyki i Wychowania w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego organizuje 2-godzinne warsztaty dramowe dla nauczycieli, stanowiące element integracyjnego projektu dramowo-teatralnego pt. ,,Bezsenność Jutki”. Uczestnicy będą pracować metodą dramy w oparciu o narrację książki Doroty Combrzyńskiej-Nogali, tworząc dramowe obrazy, dzięki którym będą mogli poznawać historię żydowskiej dziewczynki i jej przyjaciół przesiedlonych do getta. Warsztaty umożliwią nauczycielom prowadzenie nauki przez osobiste doświadczenie i refleksję wokół wartości takich jak miłość, przyjaźń, wolność, bohaterstwo, odpowiedzialność. Działanie realizowane w ramach projektu ICTHE Erasmus+, międzynarodowe wielostronne narzędzia w edukacji o Holokauście.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
MAMY TARG vol. 8
OFF_POGO_HAKOBO_plakat
10 lat Pogo na terenie OFF Piotrkowska
interbud2017
Interbud 2017 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*