Kolejni wykonawcy na Juwenaliach Politechniki Łódzkiej

juwenaliaplDo juwenaliowego line-upu dołączyli kolejni artyści.

Lej mi półto zespół o punkowo-rockowym brzmieniu z Bielska Białej, w którego skład wchodzą: Maślak, Bzzyk oraz Bułka. Muzyka i teksty piosenek nie należą do zbyt górnolotnych i skomplikowanych, a członków kapeli charakteryzuje nietypowe poczucie humoru tudzież dystans do siebie. Skąd czerpią inspiracje? Jak wspomnieli w jednym z wywiadów: „Teksty pisze życie (…)”, a alkohol generuje nowe pomysły J Ich twórczość ma odbiór głównie wśród młodych słuchaczy, szczególnie studenci mogą dopatrywać się wspólnego mianownika w teledyskach, np. do utworu „Polibuda”. Dlatego nie może Was zabraknąć na koncercie tych sympatycznych gości!

Na juwenaliowej scenie Politechniki Łódzkiej zagości łódzki duet Dwa Sławy, w którego skład wchodzą Radosław „Rado Radosny” Średziński oraz Jarosław „Astek” Steciuk. Obaj swoją karierę muzyczną zaczynali w innych zespołach – Rado Radosny był związany z formacją Uśpione Miasto, natomiast Astek był członkiem zespołu UstinsTrumentaliX. Dwa Sławy powstał w 2006 roku, a już rok później zadebiutował nielegalem Dla sławy. W kolejnych latach powstawały w 2010 – Nieśmiertelna Nawijka Dwusławowa, 2011 – Muzyka Kozacka oraz  w 2012 Nie wiem, nie orientuje się. Zespół zmienił swoje miejsce w branży hip-hopowej dopiero po wydaniu  piątego albumu Ludzie sztosy z 2015 roku, który trafił do ogromnej rzeszy słuchaczy.

Obecnie na swoim koncie mają sześć albumów, w tym ostatni Dandys Flow wydany w styczniu tego roku, na którym znajdziemy takie hity jak: „A może by tak?”, „Mogłoby się wydawać” czy „Catering”. Ostatni krążek szybko trafił do nowych odbiorców i już w przedsprzedaży był na trzykrotnie lepszej pozycji od albumu Ludzie sztosy. Nowym album różni się od poprzednich płyt tym, że jest poważniejszy, dynamiczny oraz bardziej refleksyjny. Niewątpliwie można go uznać za duży sukces w ich karierze.

DEFIS to zespół prezentujący nowe oblicze polskiego disco/dance, w którego skład wchodzą: Karol Zawrotniak, Dariusz Zieliński, Krzysztof Jasiuk oraz Arkadiusz Stałęga.

Grupa powstała w styczniu 2012 roku. Od 2014 roku zespół zaistniał na rynku muzyki Disco Polo, dzięki udziałowi w 2 edycji telewizyjnego show Disco Star w POLO TV. Formacja pochodzi z Głębokiego koło Cycowa w powiecie łęczyńskim i ma na koncie takie hitu disco polo jak: „Niespotykany Kolor”, „Tak Bardzo Tego Chcę”, „Jeden Gest”, „Wciąż o Tobie Mam Sny” czy „Lek Na Życie”.

Lidera zespołu, Karola Zawrotniaka od najmłodszych lat ciągnęło do muzyki. Poza śpiewem potrafił również grać na instrumentach. W wieku trzech lat bez problemu grał ze słuchu kolędy na syntezatorze. Jego debiut na scenie był w zerówce, kiedy zaśpiewał „Bal wszystkich świętych”. W kolejnych latach był laureatem szkolnych festiwali, śpiewał w zespole ludowym. Będąc uczniem technikum w Chełmie znalazł ogłoszenie: „disco-polowy zespół DEFIS poszukuje wokalisty” i w taki sposób rozpoczęła się jego przygoda na wielkie scenie.

ŁYDKA GRUBASA powstała w sierpniu 2002 r., zaraz po tym jak zalało czołową olsztyńską kapelę Respite. Zdruzgotani muzycy postanowili się odgryźć poprzez uprawianie nowego gatunku muzyki: rocka kulinarno-publicystycznego. W samą porę pojawił się na zalanej woda sali prób niejaki Paryż, który od wejścia zaczął wyzywać Hipisa (gitarzysta) od grubasów, a jego łydkę określił mianem: łydki grubasa. Musielibyśmy być normalni żeby nie wykorzystać tego faktu jako zaczątku nowej siły twórczej. Pierwsze kawałki: „Requiem dla KFC”, „Jestem Gruby”, „Cudowna dieta wuja” powstały na pierwszej próbie, niejako z rozpędu wywołanego euforią tzw. nowej jakości (długo to nie trwało, bo Hipis zaraz musiał iść – nie mógł). Tak, tak, były to czasy kiedy Hipis często „nie mógł” lub też „nie było mowy”. Chyba tylko cud uchronił nas przed nazwaniem grupy 'Nie ma mowy’. Były to też czasy kiedy to dzwoniło się z próby do Rudego (bębniarz) z zapytaniami na temat chęci dołączenia do towarzyszy oczekujących już na niego półtorej godziny, mających ciągle świadomość, że po następnym pół godziny Hipis zamieni się ze stanu 'gramy’ na stan 'nie ma mowy’. W końcu były to czasy ostatecznego pogodzenia się z faktem, że zrobiony przez Piotra Klata z Łodzi wzmacniacz (na zamówienie Carlosa) nigdy już nie przejawi jakichkolwiek funkcji życiowych. Ponadto to wtedy padło kluczowe dla zespołu hasło mające charakter naszego credo: 'Stopa nie jest uniwersalna’. Wszystkie te wydarzenia ukształtowały wizerunek nowego, a jakże już doświadczonego zespołu. Wizerunek, na który składa się: obraz głupiego Hipisa, obraz dozgonnie głupiego Rudego, obraz głupiego inaczej Carlosa, obraz chudego Kefira i obraz zbyt grubego Bucza. Powołanie do życia grupy rockowej ŁYDKA GRUBASA zaowocowało występami publicznymi. Jeszcze w tym samym roku zespół wystąpił na kilku koncertach w Olsztynie i w Toruniu, prezentując swoje porywające piosenki. Powstała w tamtym okresie piosenka „Nie mieszczę się w drzwi”, do dzisiaj jest sztandarową kompozycją tej melancholijnej grupy. W ciągu tych 2,5 roku działalności udało nam się zagrać kilkadziesiąt koncertów (głównie w Olsztynie i okolicach), przyjąć do kapeli klawiszowca, który pozwolił wzbogacić stylistykę zespołu oraz nagrać debiutanckie demo (przełom 2004/2005 r.): 'Stopa nie jest uniwersalna’. Nie możemy się pochwalić wybitnymi osiągnięciami chyba, że za takie uznamy koncert na naczepie od TOR’a przy okazji Motocrossowych Mistrzostw Polski w Lidzbarku Warmińskim lub ten na scenie w kształcie łodzi na Bulwarze Zygmunta Augusta w Elblągu czy też występ na tegorocznym WOŚP na olsztyńskiej Starówce. Łydka Grubasa wystąpi na naszych Juwenaliach w piątek!
 
Obiło nam się o uszy, że śmiech to zdrowie. A że zależy nam na tym, abyście podczas Juwenaliów 2017 czuli się jak najlepiej, postanowiliśmy zorganizować coś szczególnego. Juwenaliowy Wieczór Stand Up’owy odbędzie się 29 maja o 19:30 w Pub Indeks Łódź (Stefanowskiego 17) Rozśmieszą Was:

Piotrek Szumowski

Jego poczucie humoru zdołało już zwiedzić ponad 30 państw. Możecie znać go z występu
w „Milionerach” lub chwalebnego wydania książki bez ponumerowanych stron. Więcej chyba nie trzeba wyjaśniać – z nim na pewno nie da się nudzić.

Błażej Krajewski
Scena zna go od 2013 roku. Na swoim koncie ma zwycięstwo pierwszej wrocławskiej bitwy stand-upperów oraz II poznańskiego festiwalu Stand Up. Znany jest z tego, że interesował się dubbingiem, co ciężko przegapić – głosy Bogusława Lindy i Hugo z „Hugokoptera” nie są mu obce. Lepszego wykonania IVONY nie usłyszycie.

WSTĘP FREE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *