Kopia_Lagiewnicka354 grudnia, powstaną kolejne trzy malowidła wielkoformatowe składające się na projekt „Dzieci Bałut – murale pamięci”. Piotr Saul, asystent na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu przy współpracy ze studentem łódzkiej ASP Damianem Idzikowski wykona artystyczne graffiti na budynkach przy ul. Mikołaja Reja 7, ul. Wojska Polskiego 112 oraz ul. Wojska Polskiego 116.

Organizator tego przedsięwzięcia, Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta”, zaprasza 7 grudnia na uroczyste odsłonięcie murali. Wydarzenie to rozpocznie się o godz. od złożenia kwiatów pod pomnikiem „Pękniętego serca.

7 grudnia o godz. 16.00 na ścianie budynku przy ul. Organizacji „WiN” zostanie przedstawiona multimedialna inscenizacja przygotowana przy współpracy z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym nr 3 w Łodzi.

7 grudnia o godz. 19.00 przy ul. Moniuszki 10 multimedialna prezentacja zostanie powtórzona.

Dzieci Bałut – murale pamięci to w nowatorski sposób opowiedziana historia dzieci polskich i żydowskich z Bałut. Projekt poświęcony jest łódzkim dzieciom z okresu wojny, często bezimiennym małym bohaterom. We wrześniu br. minęła 70 lat od tzw. Wielkiej Szpery, akcji przeprowadzonej na terenie getta, kiedy wywieziono ponad 15 tys. osób i niemal wszystkie dzieci poniżej 10 roku życia. W tym roku 1 grudnia przypadła 70-ta rocznica utworzenia na terenie łódzkiego getta obozu dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej. Projekt ma przypomnieć tę historię przez pokazanie sylwetek bałuckich dzieci z czasu okupacji w formie hiperrealistycznych murali, czerpiących z nielicznych, archiwalnych fotografii.

Lagiewnicka_33

Podłoże historyczne:

W 1939 roku do Łodzi wkroczyły wojska niemieckie i zaprowadziły swoje porządki.  8 lutego 1940 roku utworzono na części Bałut getto dla Żydów. Polaków stamtąd wygnano. Ogrodzenie zamknięto 30 kwietnia i już nie było ratunku, ani dla Żydów z Polski, ani z Niemiec, Austrii, Czech, ani dla Cyganów, dla których utworzono specjalny Obóz cygański („Zigeunerlager Litzmannstadt”) przy ul. Brackiej.   W gettcie uwięziono też mnóstwo dzieci.

5 września 1942 roku Niemcy wydali zakaz opuszczania domów i rozpoczęli polowanie. Do 12 września wywieźli 15 681 osób „nieprzydatnych” – chorych i starych, a także prawie wszystkie dzieci poniżej dziesiątego roku życia. Wywieziono je do obozu w Kulmhof (Chełm nad Nerem) i zamordowano. „Allgemeine Gehsperre” – tak to nazywano.
W sierpniu 1944 roku pozostali przy życiu mieszkańcy Litzmannstadt Getto podzielili los ofiar „Wielkiej Szpery”. Wywieziono ich do Auschwitz.

Na terenie getta znajdował się jeszcze inny obóz. Nosił nazwę „Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt”, co znaczy – „Obóz wychowawczy dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi”, a więziono w nim dzieci i młodzież polską w wieku od 6 do 16 lat. Dzieci – sieroty po rodzicach zabitych na wojnie, a także przyłapane na nielegalnym handlu ulicznym, szmuglu, włóczęgostwie, kradzieżach… W papierach jednego z osadzonych napisano: „kradnie z innymi dziećmi owoce w ogrodach, zwłaszcza obywateli niemieckich; matka nie troszczy się o niego, ojciec nie żyje”… Przez obóz przeszło od 5 do 10 tysięcy dzieci. Wyzwolenia doczekał niecały tysiąc.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.


PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kiermaszmlyn
Kiermasz na Księżym Młynie
bruss
Piknik militarno-historyczny na Brusie
Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*