piwnicaW niedzielę, 20 grudnia o godz. 20 w Teatrze Rozrywki Lutnia rozpocznie się koncert Kolędy i pastorałki w wykonaniu Piwnicy Pod Baranami.

„60 lat działalności twórczej, magicznego, wręcz historycznego już Krakowskiego Kabaretu.” Słowem, które najlepiej opisuje tradycyjny Piwniczny koncert świąteczny jest „magia”. Już sam tytuł koncertu jest zimowy i magiczny, otula słuchacza niezwykłą tajemnicą. Muzyka od samego początku wprowadza słuchacza w tajemniczy świat, a kolejne etapy widowiska muzycznego odkrywają 60-letnią historię Krakowskiej legendy.

Kraków, mgła, śnieg, kolędnicy, galicyjskie wino to obrazy, które zimową porą towarzyszą Świątecznym koncertom Piwnicy Pod Baranami. Spektakle legendarnej Piwnicy gromadzą od wielu lat tysiące widzów pragnących zatopić się w nastrój krakowskiej cyganerii i magiczny świat sztuki. Zespół Piwnicy rozpoczął sześćdziesiąty sezon swojej działalności kultywując w swoim przesłaniu najlepsze wzorce europejskiego kabaretu, rodzimych teatrzyków przedwojnia, jak i tego bardziej współczesnego. Wszystkie utwory to oryginalne kompozycje Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, do tekstów Dymnego, Nowaka, Długosza, Wójtowicza i innych.

Uroczysty świąteczny koncert wprowadzający nas w nastrój zbliżającej się wigilii i świąt Bożego Narodzenia w wykonaniu artystów legendarnej krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

Koncert złożony jest z utworów stworzonych na tę szczególną okazję przez poetów i kompozytorów krakowskich a także samych Piwniczna m.in. Tamarę Kalinowską, Leszka Wójtowicza, Piotra „Kubę” Kubowicza – co roku powstają nowe utwory. Kraków, mgła, śnieg, kolędnicy, galicyjskie wino to obrazy, które zimową porą towarzyszą świątecznym koncertom Piwnicy Pod Baranami. Spektakle Piwnicy od lat gromadzą tysiące widzów pragnących zatopić się w magiczny nastrój Wigilii i rodzinnego stołu.

Zwyczaj Piwnicznego kolędowania i spotkań opłatkowych wprowadził przed laty nieodżałowany Piotr Skrzynecki. Artyści przygotowują, co roku nowe utwory, pastorałki. Z biegiem lat zebrało się tego tak wiele, że zespół Piwnicy Pod Baranami postanowił podzielić się z wierną publicznością tymi wspaniałymi utworami jak przysłowiowym opłatkiem. I ruszyli jak kolędnicy w trasę.

Występują nadal trzy pokolenia „Piwniczan” Są artyści związani z Piwnicą… od jej zarania: Tadeusz Kwinta, Miki Obłoński, Mieczysław Święcicki/książę nastroju/, pokolenie średnie: Tamara Kalinowska, Ola Maurer, Ewa Wnuk Krzyżanowska, Leszek Wójtowicz, Krzysztof Janicki, Piotr „Kuba” Kubowicz, Michał Półtorak, Krzysztof Janicki, Jerzy Odrowąż Wysocki, Tomasz Kmiecik, i ci najmłodsi: Dorota Ślęzak, Agata Ślazyk, Beata Czernecka, Kamila Klimczak, Maciej Półtorak, Agata Półtorak, Michał Chytrzyński, Paweł Pierzchała, Adrian Konarski i inni.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
inyourface11
In Your Face #11 w Magnetofonie
Gutek w Woolturze
Grażyna Łobaszewska w The Rollin’ Barrel

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*