kochajmy10 lutego 1971 roku stanęła przędzalnia odpadkowa Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. J. Marchlewskiego w Łodzi. Od dwóch miesięcy, od czasu wydarzeń na Wybrzeżu, napięcie w Łodzi narastało, raportowano tzw. „przestoje w pracy” różnych łódzkich fabryk, ale dopiero „Marchlewski” pociągnął za sobą kolejnych strajkujących – w sumie do 15 lutego ok. 55 tysięcy osób w 32 zakładach.

Choć strajki – wspominane jako niezwykle emocjonalne – doprowadziły m.in. do wycofania podwyżek cen żywności, którymi objęty był cały kraj, nie zapisały się w zbiorowej pamięci, nie zostały wpisane w „kanon” protestów polskich, które doprowadziły do utworzenia „Solidarności”. Dziś nie ma już budynku przędzalni odpadkowej, na jego miejscu jest jeden z parkingów Centrum Handlowego „Manufaktura”, zajmującego przestrzenie dawniej fabryki, co samo w sobie stanowi dobrą metaforę zmian, jakie przyniosła transformacja ustrojowa. Nie będziemy więc składać kwiatów, nie będziemy wmurowywać tablic. Chcemy, żeby obchody 44 rocznicy łódzkich strajków lutowych stały się punktem wyjściowym do przypominania ogólnej historii robotnic przemysłu łódzkiego, zarówno związanej z protestami społeczno-politycznymi, jak i z wysiłkiem codziennej pracy i utrzymywania rodzin.

10.02, godz. 18:00 WYKŁAD MAGDALENY ZAPOLSKIEJ-DOWNAR (IPN)
„Dwie idee emancypacji kobiet w zderzeniu z realnym socjalizmem. Casus łódzkich włókniarek”

W 1971, strajkującym robotnicom i robotnikom udało się wywalczyć nie tylko ogólnokrajowe cofnięcie podwyżek cen żywności, ale też pośrednio pierwszy zakrojony na szeroką skalę program modernizacji Łodzi i lokalnego przemysłu. Mimo to, warunki pracy w zakładach włókienniczych wciąż pozostawały ciężkie, wciąż w systemie akordowym i trzyzmianowym, za pensję ok 20% niższą niż w innych gałęziach przemysłu. Po próbach zdobycia zaopatrzenia i wykonaniu wszystkich koniecznych czynności domowych, łódzkiej robotnicy zostawało przeciętnie 4 godziny snu i 16 minut wolnego czasu. Casus łódzkich włókniarek ujawnia, jak prowadzona w PRL-u swoista polityka emancypacyjna nie przełamywała tradycyjnego modelu na płaszczyźnie politycznej, zawodowej czy rodzinnej.

Świetlica KP w Łodzi, Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)
   
12.02, godz. 18:00 POKAZ FILMÓW DOKUMENTALNYCH, dzięki uprzejmości Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych:
„Nasze znajome z Łodzi” (1971, 16 min), reż. Krystyna Gryczełowska
„24 godziny z życia Jadwigi L.” (1967, 14 min.), reż. Krystyna Gryczełowska
„Robotnice” (1981, 16 min.), reż. Irena Kamieńska

Krystyna Gryczełowska i Irena Kamieńska, związane z Łodzią i tzw. Polską Szkołą Dokumentu, w swoich filmach przyjmowały pozycję obserwatorek, spoglądających na dokumentowany świat z szacunkiem i wnikliwością. 24 godziny z życia anonimowej robotnicy fabryki drutu, portrety trzech łódzkich włókniarek w różnym wieku, rozmowy z pracownicami Krośnieńskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego – to kilka szkiców dokumentalnych wybranych z bogatego dorobku reżyserek, które starały się uchwycić rytm pracy i choreografię codziennych czynności kobiet pracujących na „podwójnym etacie” – w fabryce i w domu.

Świetlica KP w Łodzi, Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)
   
14.02, godz. 14:00 POKAZ SPECJALNY FILMU „SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET”*
Ze wstępem Marty Madejskiej (UŁ/Stowarzyszenie Topografie) oraz specjalnym pokazem archiwalnego materiału o strajkach głodowych w Łodzi (1981)

Kino Bodo, Rewolucji 1905 roku 70/80
_____
*bilet w promocyjnej cenie 10 zł wraz z kuponem zniżkowym, który można dostać w Świetlicy KP w Łodzi, podczas spotkań, na hasło: „Kocham łódzkie włókniarki” (liczba kuponów ograniczona)
   
od 10.02 WYSTAWA ZDJĘĆ ŁÓDZKICH ROBOTNIC ZE ZBIORÓW MUZEUM TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w zbiorach Muzeum Tradycji Niepodległościowych można odnaleźć wiele archiwaliów związanych z łódzkim przemysłem. Z katalogów oznaczonych jako „przemysł”, „delegacje”, „współzawodnictwo pracy”, „kobiety”, „strajki”, wydobyłyśmy fotografie robotnic – pozujące z dyplomami, pochylone nad maszynami przędzalni lub tkalni, ściskające ręce oficjelom odwiedzającym zakłady pracy, przodownice pracy, matki niosące transparenty podczas „marszów głodowych” w ’81 – kobiety Łodzi.

Świetlica KP w Łodzi, Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
dni_kariery
Dni Kariery 2010 w Łodzi
nocpodroznikow
XX Noc Podróżnika Trawers
festiwalpiwa
Łódzki Festiwal Piwa 2016

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*