kliczkorecenzjaHistoria dwóch najsłynniejszych braci w świecie boksu. Braci o jednym z najbardziej znanych nazwisk na wszystkich kontynentach. Prywatnie ukazują się nam bracia Kliczko.

Film przyciągnie widzów tym bardziej, że Kliczko od walki z Adamkiem to jeszcze bardziej u nas gorące nazwisko. Dzięki filmowi poznajemy genezę walki bokserskiej od kuchni. „Cała walka o zwycięstwo toczy się poza ringiem” mówi Lamon Brewster, amerykański bokser wagi ciężkiej, były mistrz świata WBO. „Czy dasz radę biegać zaraz po obudzeniu, poświęcić każdy dzień na trening? Co z tego że bolą Cię mięśnie, że nos złamany, nie możesz przestać bo właśnie to czyni mistrza” kontynuuje.

Słuchamy wypowiedzi rodziny, przyjaciół, a przede wszystkim samych braci. „Witalij to urodzony wojownik. Ja musiałem się taki stać” – mówi Władimir. Poznajemy ich życie od najmłodszych lat i wraz z nimi zwiedzamy zakątki związane z ich przeszłością. Poznajemy jakie mieli zajęcia, ale i w jakie kłopoty się pakowali. Ich idoli, niełatwe początki, nielegalne treningi, pierwsze walki. Niesamowite pierwsze spotkanie ze światem amerykańskim i zderzenie prawdy z zakłamaną, okropną wizją Stanów Zjednoczonych jaką wpajano od małego dzieciom w ZSRR. Późniejsze wygrane i porażki, wzloty i upadki. Problemy zdrowotne i związane z nimi zmiany w karierze. Dzięki archiwalnym filmom i zdjęciom przenosimy się w czasy o których mowa.

Nie zabrakło komentarzy innych bokserów, czujących niesamowity szacunek do braci. Amerykański bokser Chris Byrd, który pokonał Witalija Kliczko w walce o mistrzostwo świata organizacji WBO, a po paru miesiącach stracił je po walce z Władimirem, podziwiał siłę uderzenia młodszego z braci. Z drugiej strony poznajemy uczucia matki. „Zawsze to przeżywam, kiedy chłopcy walczą. Sprawia mi to ból. Kiedy toczy się walka, ja wychodzę na spacer.” – komentuje życie swoich synów Nadeshda Klitschko.

Film ukazuje niezwykłą siłę braci, która tkwi w ich wspólnocie. Gdy jeden walczy, drugi wspiera go po za ringiem. „Są sobie tak bliscy” podziwia Emanuel Steward, trener Władimira Kliczko. „Jeden brat zawsze rekompensował drugiemu niepowodzenie i wszystko w rodzinie wracało na swoje miejsce.” – komentował dziennikarz sportowy Hartmut Scherzer.

Dokumentalny film Klitschko to idealne podsumowanie wieloletniej kariery obu z braci i przybliżenie każdemu ich historii. Pokazanie, że „obaj są prawdziwymi mistrzami.” – jak mówił w filmie Scherzer.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
bodycialo
Body/Ciało – recenzja
malamatura
Mała Matura 1947 – recenzja
hobbit
Hobbit: Bitwa Pięciu Armii – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*