kinskyW niedzielę, 7 czerwca o godz. 20 w DOMu rozpocznie się koncert projektu Kinsky. Bilety wynoszą 15 zł.

Kinsky to jedno z najważniejszych zjawisk alternatywnej sceny muzycznej. Legenda miejska głosi, że zespół powstał na przełomie 1991 i 1992 roku z inicjatywy studentów filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Przed zawieszeniem działalności w 1996 roku, Kinsky zdążył wydać jedną, niespełna godzinną płytę – „Copula Mundi”. Mimo to zasłużył na okrzyknięcie go „najbardziej progresywnym zespołem lat dziewięćdziesiątych w naszym kraju” [„Gazeta Wyborcza”]. Zespół wystąpił w ponad stu miejscach, także poza granicami kraju. Nie były to zwykłe koncerty, raczej multimedialne działania performatywne łączące wiele dziedzin sztuki.

Zespół unikał typowych wywiadów zamiast tego tworząc manifesty. Te ideologiczno-artystyczne teksty były odczytywane w mediach i na koncertach grupy. Fragment jednego z nich: „Kinsky prezentuje się pozostawiając dowolność interpretacji i uprawomocniając każdą z nich. Każdy odbiorca jest współtwórcą, gdyż to on napełnia treścią formę podaną przez zespół. Forma ta nie jest ograniczona żadnymi zobowiązaniami strukturalnymi, a więc wydaje się, że liczba interpretacji jest ogromna”.

2015 rok to nowy rozdział w historii Kinsky’ego. Po blisko dwudziestu latach nieobecności i dwóch latach przygotowań zespół powraca na scenę i komponuje nowe utwory. Pierwszy koncert odbył się w warszawskiej Hydrozagadce. Latem Kinsky zagra na jubileuszowej, dziesiątej edycji najważniejszego w Polsce festiwalu muzyki alternatywnej – Off Festival w Katowicach w niemal niezmienionym składzie, z nowym basistą (za Artura Koczergo, który grał w zespole w latach 1992-1996):

Paulus von Kinsky – wokal
Tony Kinsky – gitara, wokal
Czubek – perkusja
Tomecki – gitara basowa

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Closterkeller w Magnetofonie
progrockowanie18
Prog-Rockowanie: State Urge, Thesis, IF
Geyer Music Factory 2018 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*