Żyjemy w globalnej wiosce bombardowani informacjami, które niewiele wyjaśniają. O świecie wiemy wszystko i nie wiemy właściwie nic. Technologia pomaga i obezwładnia. Trochę techniki i… wcale się nie gubimy! Z pomocą przychodzi nam kino.

Projekcje frapujących pełnometrażowych filmów dokumentalnych ze stajni kultowego festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity, poświęconych wyzwaniom współczesnego świata, zainaugurują cykl „KinoTechnika”, realizowany we współpracy Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Against Gravity.

Trzy filmy bedzie można zobaczyc podczas tegorocznego Świeta Łodzi. Projekcjom będą towarzyszyły pokazy krótkometrażowych obrazów z zasobów łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych.

W piątek 27 lipca o godz. 17.00 wyreżyserowany przez wybitnego dokumentalistę Wernera Herzoga film „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”.

Podróż po Internecie zaczniemy u źródeł cyfrowej rewolucji – na Uniwersytecie Kalifornijskim, skąd w 1969 roku został wysłany pierwszy e-mail. Zobaczymy, jak sieć zmieniła w realnym świecie wszystko: od biznesu, przez edukację i podróże kosmiczne, po opiekę zdrowotną i osobiste relacje. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak odległy jest moment, w którym Internet zacznie śnić sam o sobie, i czy otoczeni inteligentnymi maszynami na pewno będziemy wciąż potrzebowali towarzystwa drugiego człowieka.

Uzupełnieniem projekcji będzie zrealizowany w 1967 roku przez Krzysztofa Zanussiego 12-minutowy film „Komputery” z archiwum WFO. Dokument obrazowo wyjaśnia zasady systemu dwójkowego, który jest podstawą działania maszyn cyfrowych. W roli wykładowcy: Marek Piwowski. Pointa optymistyczna: w razie nagłej potrzeby można zawsze zbić szybę, za którą znajduje się drewniane liczydło…

Rezerwacje: goo.gl/A6PpUW

W sobotę 28 lipca o godz. 18.00 gratka dla fanów dwóch kółek: „Rowery kontra samochody”/ „Bikes vs cars” Fredrika Gerttena. Na Ziemi jest już miliard samochodów, a do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. Jesteśmy cywilizacyjnie uzależnieni od aut, a ich producenci wcale nie mają zamiaru tego zmieniać. Co by się stało, gdyby dzisiaj więcej miast funkcjonowało tak jak Amsterdam czy Kopenhaga, gdzie blisko połowa mieszkańców codziennie porusza się rowerem? Poznamy aktywistów z São Paulo, Toronto i Kopenhagi; zastanowimy się, czy decydenci na całym świecie pójdą za ich przykładem i odważą się stanąć do walki z samochodowym lobby.

Opowieść o ludzkich drogach uzupełnimy intrygującym i wciągającym niczym najlepszy thriller 10-minutowym filmem „Mrówcze szlaki” w reż. Stanisława Kokesza z archiwum WFO. Mimo upływu blisko 60 lat od jego realizacji ta dramatyczna opowieść o zaskakujących obyczajach mrówczych społeczności, precyzyjnie opowiedziana i sfotografowana, wciąż budzi żywe emocje. Głównym bohaterem jest gatunek zwany Amazonką, który w mrówczym świecie jest odpowiednikiem zbójeckich hord Attyli. Dramatyzm batalistycznych scen podkreśla muzyka autorstwa słynnego jazzmana Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza wykonywana przez sekstet Krzysztofa Komedy.

Rezerwacje: goo.gl/QEk3D6

Niedziela 29 lipca (18.00) upłynie pod znakiem wielkich miast. „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika to 21 osób spotkanych przypadkiem w metrze i 21 intymnych historii; wielopoziomowa opowieść o samotności, tęsknocie za emocjami i potrzebie komunikacji. Film zyskał uznanie na zagranicznych i krajowych festiwalach filmowych, otrzymując m.in. nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny i specjalne wyróżnienie jury dla najlepszego reżysera w Konkursie Fiction/Non-Fiction 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Projekcję uzupełni sentymentalna „Łódzka niedziela” w reż. Edwarda Pałczyńskiego. W upalny letni dzień 1962 roku odwiedzimy Kino Zachęta, Miejski Ogród Zoologiczny i Park na Zdrowiu, podejrzymy mieszkańców szukających świątecznych atrakcji i odpoczywających nad wodą.

Rezerwacje: goo.gl/8pJpYy

Seanse będą odbywać się w audytorium Centrum Nauki i Techniki EC1, ul. Targowa 1/3. Wstęp w cenie biletu do Centrum Nauki i Techniki, z okazji Święta Łodzi obnizonej do 1 zł.

Rezerwacje: https://bilety.ec1lodz.pl/

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
apf
Akademia Polskiego Filmu rusza 22 lutego
17. OPFA „Ogień w głowie” w Zgierzu
Tomasz Bagiński w Alei Gwiazd

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*