Kino_wolnosc13 czerwca o godz. 15 w Kinie Charlie rozpocznie się inauguracja projektu Kino Wolności – pokaz filmów Ucieczka z Kina Wolność i Szczurołap połączone ze spotkaniem z twórcami.

Kino Wolność to projekt społeczny, który służyć ma rozbudzaniu świadomości narodowej, poczucia jedności i wspólnoty wolnego, demokratycznego społeczeństwa w 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce.

W ramach projektu w całej Polsce i na świecie organizowane są wydarzenia o charakterze edukacyjno-artystycznym, łączące przeglądy filmowe, dyskusje, prelekcje, spotkania z artystami oraz lokalnymi liderami przemian demokratycznych w 1989 roku. Tytuł projektu nawiązuje do filmu Wojciecha  Marczewskiego. Filmy stają się pretekstem do zadania pytań o wolność, zarówno w odniesieniu do wypowiedzi artystycznej, jak i wymiaru społecznego. Organizatorami projektu są Fundacja Kino Polska, Cyfrowe Repozytorium Filmowe i Telewizja Kino Polska.

Ucieczka z kina „Wolność” – reż. Wojciech Marczewski

Jeden z najbardziej oryginalnych filmów okresu przełomu. Podszyta absurdem, nawiązująca do „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa i „Purpurowej róży z Kairu” Allena metaforyczna opowieść o końcu opresyjnego ustroju. Pozbawione czarno-białych schematów, symboliczne – poprzez postać cenzora – pożegnanie systemu, ale też uniwersalna opowieść o człowieku, który, choć upadł, próbuje odzyskać godność i wolność.

Szczurołap – reż. Andrzej Czarnecki

Film dokumentalny o człowieku zajmującym się tępieniem szczurów. W kolejnych scenach bohater ujawnia tajniki starannych przygotowań do walki z inteligentnym przeciwnikiem. Film jest obrazem wieloznacznym, w symboliczny sposób nawiązującym do relacji obywatel-władza.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
XXIFM
XXI Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” – program
STP10_plakat_net
Szkoła Teledysków Plaster
plasterkultury
Plastry Kultury 2015 – wydarzenie filmowe roku

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*