kinowolnoscOd 14 do 18 grudnia w Kinie Charlie prezentowane będą filmy, a także organizowane spotkania pod hasłem Kino Wolność. Bilety na pojedynczy seans kosztują 10 zł.

Kino Wolność to projekt społeczny, który służyć ma rozbudzaniu świadomości narodowej, poczucia jedności i wspólnoty wolnego, demokratycznego społeczeństwa w 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Projekt jest realizowany pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Głównym celem kampanii jest szeroko pojęta edukacja społeczna, historyczna i patriotyczna poprzez fabularne i dokumentalne obrazy filmowe.

Program przeglądu:
14 grudnia (niedziela), godz. 12:30
CZŁOWIEK Z ŻELAZA – po filmie rozmowa z Kajusem Augustyniakiem, członkiem NZS i Solidarności Walczącej, filmoznawcą

15 grudnia (poniedziałek), godz. 14:00
PRZESŁUCHANIE – po filmie rozmowa z Andrzejem Słowikiem, przywódcą strajkowym i liderem łódzkiej „Solidarności”

16 grudnia (wtorek), godz. 13:00
FAN, MOJE ZAPISKI Z PODZIEMIA

17 grudnia, środa
godz. 14:00
PRZYPADEK – po filmie rozmowa z Markiem Czekalskim, działaczem opozycji w czasach PRL, prezydentem Łodzi w latach 1994-1998

18 grudnia, czwartek
godz. 12:00
Z PUNKTU WIDZENIA NOCNEGO PORTIERA; DOKĄD; USŁYSZCIE MÓJ KRZYK

Człowiek z żelaza
reż. Andrzej Wajda/ 1981
Obraz będący kontynuacją losów bohatera filmu „Człowiek z marmuru”, przedstawiający doniosłe wydarzenie historyczne i rodzącą się wolność społeczeństwa w ocenzurowanym świecie PRL-u. Film jest świadectwem i lekcją najnowszej historii Polski – od tragicznych wydarzeń grudnia ’70, poprzez klęskę w 1976 roku, do stworzenia „Solidarności”. Obraz został zrealizowany przy użyciu autentycznych materiałów dokumentalnych udostępnionych przez stoczniowców oraz dokumentów Polskiej Kroniki Filmowej i telewizji RFN.
Przypadek
reż. Krzysztof Kieślowski/ 1981
Film niesie ze sobą uniwersalne przekonanie o wewnętrznej autonomii człowieka, a jednocześnie stanowi głos w dyskusji politycznej i sprzeciw wobec uproszczonych, czarno-białych podziałów. Jeden z „półkowników” lat 80. ze znakomitą rolą Bogusława Lindy.

Przesłuchanie
reż. Ryszard Bugajski / 1982
„Przesłuchanie” to, jak stwierdził reżyser Ryszard Bugajski, wstrząsający „manifest człowieka, który chce być wolny bez względu na cenę, jaką musi zapłacić”. Film zrealizowany w przeddzień stanu wojennego, został objęty zakazem rozpowszechniania i premiery doczekał się dopiero w roku 1989. Obraz zainspirowany tzw. procesami odpryskowymi lat 50. stał się ostrym rozrachunkiem ze stalinizmem i demaskacją aparatu terroru.

Fan
reż. Wojciech Maciejewski / 1987
Osią filmu jest obserwacja publiczności zgromadzonej wokół fanklubu „Kora”. Zrzeszeni fani zespołu Maanam spotykają się na koncertach, badają twórczość solistki oraz identyfikują się z jej życiorysem i poglądami. Wiesław Ciasnowski, przewodniczący koła ZSMP i założyciel fanklubu, jako groteskowy guru, pod pozorem zabawy, prowadzi polityczną indoktrynację.

Moje zapiski z podziemia
reż. Jacek Petrycki / 2011
Pozbawiony przesadnego patosu film krótkometrażowy, w którym reżyser powraca do nieoficjalnych materiałów z lat 80., ukazując działania ukrywających się działaczy „Solidarności” w czasie stanu wojennego. Reżyser połączył wywiady z bohaterami, opowiadającymi o życiu w ukryciu z ciągłą obawą o własną wolność i oczekującymi na lepsze czasy, z udokumentowanymi działaniami sabotażowymi – akcją ulotkową na ulicach stolicy oraz próbami do nielegalnych spektakli teatralnych. Na ekranie pojawiają się czołowi działacze opozycyjni – Jacek Kuroń, Zbigniew Bujak i Jan Lityński.

Z punktu widzenia nocnego portiera
reż. Krzysztof Kieślowski / 1977
Jedyny film dokumentalny Kieślowskiego, w którym bohater jest postacią negatywną. Film opowiadający o codziennym życiu i pracy nocnego portiera, którego głównym pragnieniem jest zaprowadzenie na świecie całkowitego porządku. Kieślowski nagrał monolog wartownika na taśmie magnetofonowej, by poszukać w jego wypowiedziach inspiracji do zaaranżowania konkretnych scen. Podczas realizacji posługiwał się obserwacją, inscenizacją i prowokacją.

Dokąd
reż. Paweł Kędzierski / 1990
Kompilacja kronik filmowych, będących skróconą lekcją historii – przemyślany kalejdoskop wydarzeń, haseł i postaci historycznych. Film jest majstersztykiem montażu i realizacji dźwiękowej, w której przenikają się muzyka, okrzyki, pieśni i oklaski oraz fragmenty wypowiedzi sekretarzy władzy.

Usłyszcie mój krzyk
reż. Maciej Drygas / 1991
Krótki film dokumentalny przybliżający postać Ryszarda Siwca, który w 1968 roku dokonał aktu samospalenia, czego świadkami byli przedstawiciele dyplomacji i szefowie partii oraz wielotysięczna publiczność. Film ukazuje ostateczny gest sprzeciwu wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji i – w szerszym kontekście – wobec autorytarnej władzy. W filmie zostały wykorzystane fragmenty oryginalnego nagrania zarejestrowanego przez bohatera na dwa dni przed wydarzeniem na stadionie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
nockina16
Noc Kina – 16 edycja
lamamovie
Lama Movie w Kinie Bodo
KFF_50_plakat_medium
Tryumfatorzy KFF 2010 w Charlie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*