20listopada_130Kolejne miejsce na kulturalnej mapie Łodzi zamyka się. Tym razem jest to Kino Cytryna, które od 5 lat działało przy Pomorskiej 39/41.

Poniżej prezentujemy list od Ekipy Cytryny:

„Coś się kończy, coś się zaczyna…

Drodzy Widzowie,
30 września Kino Cytryna zamyka swoje podwoje. Po 5 latach prowadzenia tej placówki zmuszeni jesteśmy ostatecznie zakończyć jej działalność. W czasie swojego funkcjonowania w Cytrynie z organizowaliśmy dziesiątki, jeśli nie setki imprez. To tu odbywały się najciekawsze łódzkie festiwale i przeglądy. Żeby wymienić: Kamera Akcja, Łódź 4 Kultur, Targowa Film Street,LGBT Film Festival, Festiwal Filmów Antydepresyjnych Relanium, Pokazy filmów krótkometrażowych: Future Shorts, Short Waves, Pokazy Szortów, pokazy filmów snowboardowych. Tu narodził się projekt muzyczny The Washing Machine grający muzykę na żywo do Gabinetu dr Caligari i wiele wiele innych.

Przyczyny tego kroku są dla nas o tyle smutne co i zrozumiałe. W 2010 roku w budynku, w którym funkcjonujemy użyczonym nam przez Uniwersytet Łódzki, kontrola Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej wykryła wady uniemożliwiające jego dalsze użytkowanie. Usunięcie ich przerosłoby nasze możliwości finansowe ( m.in. budowa schodów przeciwpożarowych) . Planowaliśmy, że w przyszłym roku Kino Cytryna zcyfryzuje się i będziemy mogli grać premierowo filmy, tak aby nawiązać bezpośrednią i równą walkę o widza. Niestety tak się nie stanie.

Pozostaną wspomnienia, nasze, z prowadzenia kina i Wasze z filmów które oglądaliście, imprez na których byliście lub które organizowaliście, czy randek na które tu przychodziliście :).

Nie urządzamy dramatów, petycji, apeli. Cytryna jest ambitnym projektem prywatnej firmy, nie jest i nigdy nie była utrzymywana/ dotowana przez Urząd Miasta. Dlatego też w przypadku takich przeciwności musimy podjąć ten ostateczny, pożegnalny krok. Odwiedzajcie Muzeum Kinematografii, ŁDK, Tatry, Charlie – warto wspierać istniejące jeszcze placówki. Dziękujemy wszystkim widzom, organizatorom imprez, animatorom kultury, dziennikarzom, wszystkim, którym zależy jeszcze na Łodzi – powodzenia. Dziękujemy Uniwersytetowi Łódzkiemu, za to że mogliśmy przez ostatnie 3 lata realizować tu swoje i innych pomysły na prowadzenie nietypowego i otwartego kina. Dziękujemy naszym obecnym współpracownikom: Kasiu, Cobolcie, Tytusie, Piotrze,Włodku – serdeczne dzięki Dziękujemy tym, którzy pracowali z nami wcześniej krócej lub dłużej: Eli, Bartkowi,Przemkowi, Kamilowi, Julce, Pawłowi, Wojtkowi, Tomkowi, Marcie, Adze, Magdzie, Dominikowi, Klaudii, Andrzejowi, Maćkowi, Ani

A z Wami mamy nadzieję będziemy widywać się na Polówkach, na które od 5 lat przychodzicie tłumnie i przy innych projektach kulturalnych, które zamierzamy jeszcze zrealizować. Zapraszamy Was jeszcze na imprezę pożegnalną, której szczegóły podamy wkrótce.

Ekipa Cytryny”

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
trans18
Nabór filmów pełnometrażowych na 8. Transatlantyk Festival otwarty
IMG_9985a
Filmy i reportaże nagrodzone na 27. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu
Kino_Helios_w_Sukcesji_4
Rusza Kino Helios Sukcesja (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*