KineDok #1 – Efekt domina

kinedokKineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego. W ramach tego projektu w Owocach i Warzywach będą pokazywane wybrane przez selekcjonerów KineDok europejskie filmy dokumentalne. Wstęp wolny.

Podczas pierwszego pokazu w Owocach i Warzywach (21 lutego, godz. 18) wyświetlimy „Efekt domina” – film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego – współtwórców słynnego „Królika po berlińsku” nominowanego do Oscara w 2010 roku.

 W Suchumi, stolicy odseparowanej od Gruzji i kontrolowanej przez Rosję republiki abchaskiej, Rafael – tamtejszy minister sportu postanawia nadać odrobinę prestiżu krajowi nieuznawanemu przez większość państw. W tym celu organizuje mistrzostwa świata w… dominie. Jednocześnie obserwujemy jego życie prywatne. Małżeństwo z dużo młodszą śpiewaczką operową z Rosji nie jest usłane różami, zwłaszcza że dają o sobie znać różnice kulturowe.

>> Festiwale i nagrody:
• Budapest International Documentary Festival 2014, Węgry
• 54. Krakowski Festiwal Filmowy 2014, Polska. Złoty Róg dla reżysera najlepszego filmu w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, Złoty Lajkonik dla reżysera w Konkursie Polskim.
• Leipzig DOK Festival 2014, Niemcy. Nagroda Złoty Gołąb dla najlepszego filmu niemieckiego.
• Tallinn Black Nights Film Festival 2014, Estonia
• Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2015, Polska.

O projekcie KineDok:

W ramach inicjatywy KineDok zobaczymy filmy prezentowane i nagradzane na festiwalach, ale też filmy premierowe, które dopiero rozpoczynają swoje życie festiwalowe. Wszystkie pokazywane tytuły to produkcje z lat 2014 i 2015, prezentowane zatem będzie najnowsze kino dokumentalne z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami. Pokazy odbędą się w 25 miejscach w Polsce. Dużą atrakcją projekcji będę także spotkania z twórcami i gośćmi związanymi z tematyką filmu, a także różnorodne wydarzenia towarzyszące.

Projekt jest realizowany od 2015 roku, inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W 2016 projekt KineDok realizowany jest w Czechach, Rumunii, Chorwacji, Polsce, Norwegii, na Słowacji oraz na Węgrzech.
___

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy