kediStambuł to w wielu aspektach nadzwyczajne miasto. Żyje w nim 14,5 mln mieszkańców, jest ogromne, było Europejską Stolicą Kultury 2010 roku. Leży w Europie i w Azji, nad Morzem Czarnym i Śródziemnym, a także ma 2600 lat. Architektura pochodzi z starożytności grecko-rzymskiej, z średniowiecznego Bizancjum i z nowoczesnej Turcji. Dla panoramy miasta są charakterystyczne pałace, meczety, kościoły i synagogi.

W tureckim filmie dokumentalnym w reżyserii Ceyda Toruna, który sam urodził się i wyrastał w Stambule, przypatrujemy się miastu przez szczególną cechę charakterystyczną: ulicy pełne kotów. Mało wiemy o zwierzętach, które mogą z jednej strony żyć z człowiekiem w związku symbiotycznym, jak i równocześnie być kompletnie niezależnymi. Właśnie z powodu ich tajemnic i skrytej natury zachęcają nas do podglądania i fantazji.

Stambulskie koty mieszkają na ulicach, nie mają właścicieli, ale niektórzy mają osoby bliskie, które je czasem karmią, ratują życie, albo po prostu się cieszą z ich wizyt. Dla ludzi mogą mieć znaczenie magicznego talizmanu albo zastępowania rodziny, zajmowanie się nimi może działać terapeutycznie albo zbliżać człowiek do Boga. Przypisują kotom zarówno ludzkie cechy, jak i takie, których nie mamy.

„Kedi – sekretne życie kotów” pokazuje, jak różne osoby, jak np. rybak, plastyczka, właścicielka sklepu lub kelner, opisują swoje relacje z kotami – bohaterami obrazu. Film dokumentalny jest stosunkowo monotonny, widzimy przy tym jednak przecudne ujęcia magicznego miasta i tajemniczych zwierząt. Opisywania charakteru kociego są twórcze, częściowo duchowe albo filozoficzne, zawsze osobiste, wrażliwe i bardzo życzliwe. Miasto jest pokazane z perspektywy kotów, które jednak są opisywane z ludzkiego punktu widzenia. Film jest zatem również ciekawy w kulturowym i antropologicznym aspekcie. Przede wszystkim oczywiście jest godny polecenia miłośnikom kotów.

Światowa premiera obrazu odbywała się 21 maja 2016 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Seattle. W polskich kinach pojawił się 28 lipcu bieżącego roku i można go obecnie obejrzeć w Kinie Charlie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
szefowiewrogowie
Szefowie wrogowie – recenzja
iluzja
Iluzja – recenzja
jack
Jack Reacher: Jednym strzałem – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*