IMG_5689Za nami kolejna odsłona Kawiarni Muzyczno-Literackiej Domu Literatury w Łodzi. W piątek, 28 października odbyła się tam promocja najnowszego, „biednego” numeru „Arterii” z udziałem publikujących w nim twórców, eksperyment muzyczno-literacki z udziałem Marek Kądziela ADHD i łódzkich poetów, a także koncert zespołu.

Biedny to numer, który ima się biedy i pozostały mu tylko tautologie. Jak powszechnie wiadomo, bida z nędzą cienko przędą – co jest przysłowiem wprost z dawnej łódzkiej fabryki. Za ubogim tematem kryje się jednak bogata treść, obfitująca w prozę i poezję, eseje i stałe rubryki, które ponadczasowo lub w ramach chwilówki krążą wokół statusu kolejnej odsłony „Arterii”. Przecież to nie temat zdobi numer, ale numer temat. Zatem przyglądamy się biedzie w różnych dzielnicach: zubożali artyści sąsiadują z literackimi obrazami biedy, a wydobywająca się z rynsztoka dziejów Łódź, całkiem zasobna w talenty, cumuje obok przekładów świata z obcej literatury, za które nie zapłaciliśmy złamanego grosza, bo są bezcenne.

ADHD – to międzynarodowy projekt muzyczny powołany z inicjatywy polskiego gitarzysty jazzowego Marka Kądzieli. Do projektu zapraszani są znakomici muzycy europejskiej sceny jazzowej i improwizowanej tacy jak Rudi Mahall, Andreas Lang, Maciej Obara, Tomasz Dąbrowski i wielu innych. Obecnie skład koncertuje z legendarnym duńskim trębaczem Kasper’em Tranberg’iem. Projekt ma na koncie płytę „In Bloom” Bezkompromisowa i energetyczna gra kwartetu w tak doborowym składzie jak Marek Kądziela (gitarzysta lider i kompozytor) Kasper Tranberg (trąbka), Pawła Puszczało (kontrabas), Kasper Tom Christiansen (perkusja), nie pozwoli o sobie zapomnieć na długi czas.

Projekt realizowany z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
2010-06-27_20-24-13
Małgorzata Ostrowska w Manufakturze (foto+wideo)
Patryk Pietrzak – OK Boomer
Przeglad_Kapel-8307
Juwenalia PŁ 2011: Przegląd Kapel Studenckich (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*