mikolejkoW czwartek, 23 kwietnia o godz. 19 w Domu Literatury odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Mikołejką wokół symbolu wisielca w kulturze. Spotkanie poprowadzi Jakub Łysakowski. Wstęp jest bezpłatny.

Zbigniew Mikołejko (ur. 1951) – filozof i historyk religii, eseista. Profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Autor i współautor ponad ośmiuset artykułów i kilkunastu książek, m.in. „Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa”, „Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma”, a także dwa tomy monografii „We władzy wisielca. Z dziejów wyobraźni Zachodu”.

Bohaterem tej książki jest wisielec – jedna z głównych i najbardziej wymownych figur śmierci w kulturze Zachodu. Wisielec bowiem to nie tylko zewnętrzny emblemat europejskiego doświadczenia śmierci, lecz postać ze wszech miar dwuznaczna, znajdująca się w stanie nieustannej symbolicznej transformacji i zarazem transformację tę sprawiająca. I wprawiona w ciągły ruch, w prowokacyjną grę znaczeń, w skryte lub całkiem jawne przejścia – między przedmiotem a podmiotem, między nicością a kulturą, między ofiarą a katem, między religią a polityką, między zbrodnią a karą, między poniżeniem a wyniesieniem. Książka śledzi tę dojmującą wszechobecność wisielca w różnych warstwach kultury i duchowości, starając się wydobyć wielość spełnianych przezeń ról.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Krakowski Salon Poezji
milosz
Ogólnopolski Konkurs Poetycki inspirowany wierszem Miłosza
nemec
Jan Nemec w Domu Literatury

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*