Kawiarnia Literacka: Spotkanie z Michałem B. Jagiełło

W czwartek, 21 marca o godz. 19 w Domu Literatury, w ramach Światowego Dnia Poezji, odbędzie się spotkanie z Michałem B. Jagiełło o Pruskich nocach Aleksandra Sołżenicyna. Prowadzenie: Rafał Gawin. Wstęp wolny.

Polski debiut noblisty, Aleksandra Sołżenicyna, jako poety. „Pruskie noce” to fragment obszernego autobiograficznego utworu lirycznego „Dorożeńka” („Dróżka” – nieco ironicznie o drodze życiowej). Opowiada o przejściu Armii Czerwonej przez tereny Prus Wschodnich (dziś tereny polskie) w 1945 roku.

„Pruskie noce” to utwór mocniejszy w przekazie niż książka dokumentalna, przemawiający do wyobraźni. Sołżenicyn nie osądza i nie usprawiedliwia okrucieństw wojny. Widzi cierpienia niemieckiej ludności cywilnej, masakrowanej przez krasnoarmiejców, ale z drugiej strony rozumie zaciekłość tych żołnierzy, którym Niemcy przynieśli wcześniej taką samą pożogę, śmierć i zgliszcza.

Wydanie dwujęzyczne (polsko-rosyjskie), edycyjnie wysmakowane, zawierające dedykowane ilustracje.

(ze strony wydawcy, Ośrodka Karta)

Michał B. Jagiełło (ur. 1950) jest dziennikarzem i tłumaczem literatury rosyjskiej, m.in. dzieł Wiktora Jerofiejewa, a także felietonistą, współpracującym od lat z „Kalejdoskopem”. Pracował m.in. w łódzkim oddziale „Gazety Wyborczej” i w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie zajmował się m.in. cmentarzami z I wojny światowej w wojewódzkie łódzkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *