Kawiarnia Literacka: Spotkanie z M. Magdaleną Starzycką (foto)

W czwartek, 13 grudnia w Domu Literatury w Łodzi zorganizowano spotkanie z M. Magdaleną Starzycką i promocja jej najnowszej książki pt. „Na niby i naprawdę”. Prowadzenie: Rafał Gawin.

M. Magdalena Starzycka, ur. 1939. Pisarka, tłumaczka oraz lektorka języka polskiego i wiedzy o kulturze polskiej. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, związana z tą uczelnią od 1979. Pracowała również na Universitade de Lisboa (1985–89). Wydała trzy książki prozatorskie: Manufakturę czasu (Biblioteka „Tygla Kultury”, Łódź 2009 i wyd. II uzupełnione – Księży Młyn, Łódź 2016), Spijając filiżankami słońce (MG, Warszawa 2010) i Słowo pirata (MG, Warszawa 2011). Z języka portugalskiego przełożyła powieść Szczęśliwa miłość Davida Morrão-Ferreiry (AnaGraf, Łódź 1999). Teksty literackie, publicystyczne i przekłady publikowała przede wszystkim w „Tyglu Kultury” i „Kronice miasta Łodzi”. Otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014) oraz odznakę „Zasłużony dla Miasta Łodzi” (2017).

Z posłowia Wojciecha Źródlaka:
Po ponad siedemdziesięciu latach od zakończenia II wojny światowej otrzymaliśmy nowy opis tamtych tragicznych dni w Łodzi. To paradzienniczek kilkuletniej dziewczynki, który w sposób wiarygodny ukazuje życie podczas okupacji i zaraz po niej. Dziecięca perspektywa, silnie wspierana przez wyobraźnię głównej bohaterki oraz przekonująco pokazany tok myślenia i poznawania świata, również słów, nadają tej publikacji realizmu i oryginalności. I to nie tylko jeśli chodzi o sposób prowadzenia narracji – mamy być może do czynienia z pierwszym literackim obrazem tych czasów w Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *