IMG_6209W czwartek, 10 listopada w Domu Literatury zorganizowano spotkanie z Grzegorzem Strumykiem wokół jego najnowszej książki pt. Kra. Poprowadził je Tomasz Cieślak.

Trudno mi zapisać dane tu doświadczenie czytelnicze. Obcuję z czymś wybitnym, tyle wiem. Nie są ważne „pomysły na opowiadanie”, ważna uroda słów, niemal dźwiękowa i plastyczna, a potem samorodne, kruche piękno przemyśleń, ich niezwykła naturalność, prosta prawda. Chce się być w tych słowach. Chce się brać na siebie tę mimowolną wagę i odkrywczość przemyśleń – autor tak wiele zostawia dla czytelnika, tak wiele miejsca, przestrzeni. Z biegiem czasu (i lektury) ta przestrzeń gęstnieje, od niespodziewanej wzajemności, od wspólnego oddechu, od współpracy wspomnień i doznań, od niewidzialnych więzów, które zadzierzgają się z każdym następnym zdaniem. Symbole, obrazy, sytuacje, a nawet puste miejsca (celebrowana niekiedy cisza, milczenie) wychodzą sobie naprzeciw, nie ustępując w dążeniu, w „przedzieraniu się do samodzielnego życia” w głowach czytelników.

Karol Maliszewski

Grzegorz Strumyk, ur. 1958 – prozaik, poeta, fotografik i malarz. Debiutował w 1992 roku zbiorem opowiadań Zagłada fasoli. Dwukrotnie nominowany do Paszportu „Polityki” za powieści Łzy oraz Pigment. Jego Opublikował także trzy tomiki poetyckie, Bezspojrzenie, Le Rutki oraz Re_le Rutki. Jego najnowsza książka to zbiór opowiadań Kra. Mieszka w Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_8383
Piotr Paziński w Domu Literatury (foto)
XV Festiwal Puls Literatury – dzień 6 (foto)
_MG_7421knott
Spotkanie z o. Ksawerym Knotem (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*