Kawiarnia Literacka: Bogusław Bujała

W czwartek, 4 kwietnia o godz. 19 w Domu Literatury w Łodzi rozpocznie się spotkanie z Bogusławem Bujałą wokół jego najnowszej książki prozatorskiej pt. Afabulacje aliterackie. Prowadzenie – Maciej Robert. Wstęp wolny.

Bogusław Bujała (ur. 1961) – polski poeta i pisarz. Autor pięciu tomów poetyckich „Nieodpowiedzialni i postronni”, „Sznurowadła i nożyczki”, „Krystyna”, „Magda”, „Przemiany” oraz książki podróżniczej „Post(a) Romana”.

Afabulace. Aliteracje to sto zabawnych esejów i opowiadań, których osią jest Łódź. Jak wyleczyć krzywicę domowym sposobem? Czy gangowi głuchoniemych uda się porwanie samolotu? 10-letni szpieg na komendzie MO. Jaki jest związek między Che Gevarą a Świętą Rodziną i jeleniami? Co robi japoński rowerzysta pod łódzkim domem spółdzielczym? Rozmowa z esesmanem w sadzie. Te i inne wątki znajdziemy w barwnych opowieściach o „radzeniu sobie” w Polsce sprzed-, ze środka- i po- PRL.

Historie codzienności z mniej i bardziej odległej przeszłości to tylko jedna część książki. Zabawne opowieści są przeplatane nie mniej dowcipnymi esejami o literach. Dlaczego M w wielu kulturach i językach kojarzy się z macierzyństwem? Czemu B odpowiada za coś grubego i ciężkiego? Odpowiadając na te pytania autor ponownie sięga po anegdoty, ale uzupełnia je o odniesienia literackie i ogólnokulturowe.

Afabulacje i aliteracje to lektura przyjemna. To także odważne wykorzystanie języka – w książce można znaleźć fragmenty pozornie niegramatyczne, archaizmy i kolokwializmy, nadające jej specyficzny walor. Mądra rozrywka.

To piękna literacka materia spleciona z osobistych wątków, ironicznych fraz, czuła, przejmująca i zabawna. Pozwala wejść w świat ludzi, których widzialny głos wciąż pozostaje hermetyczny i marginalizowany.
LIDIA AMEJKO – pisarka i dramatopisarka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *